Komondor

0 604

Historia:

Uważa się, że Komondor to potomek tybetańskich psów z Węgier. Jest to pies pasterski wyhodowany do pilnowania stada bydła. Nazwa Komondor jest nazwą stosowaną w literaturze już od 1544 roku. Istnieje możliwość, że pochodzą one z Kumanowa, tureckiej osady koczowniczej w Cumanii, gdzie zostały znalezione kości Komondora. Pierwszy raz na wystawie pojawiły się w 1920 roku.

Charakterystyka:

Pomimo swojego wyglądu, nieco komiczny Komondor to silny obrońca. Był hodowany jako opiekun stada i potrafił się zmierzyć ze straszliwymi przeciwnikami, takimi jak niedźwiedzie i wilki. Są to bardzo pewne siebie psy, potrzebują silnego lidera, aby być dobrym psem rodzinnym. Szkolenie posłuszeństwa jest koniecznością. Komondor poświęca się dla własnej rodziny, jest nieufny wobec obcych. Jest bardzo inteligentny. Posiadanie Komondora to posiadanie niezależnego psa, zdolnego do zaciekłości, ale i miłości. Komondory hodowano na duże, muskularne psy, będące strażnikami owiec, później bydła, najczęściej bez udziału nadzoru człowieka. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są  białe, przewodowe płaszcze, które zostały opracowane do działania jako bariera przeciwko niedźwiedziom i wilkom. Ich futro pomaga również chronić  przed zmianami pogody. Komondory dobrze się czują zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Mają oczy w kształcie migdałów, szerokie nozdrza i szerokie, krótkie kufy.

Warto wiedzieć:

Komondory to stosunkowo zdrowe psy z chorobami alergicznymi skóry i dysplazją stawu biodrowego jako głównymi problemami zdrowotnymi. Komondory z chorobami alergicznymi skóry lub pasożytami są nieco trudniejsze do leczenia niż w przypadku innych ras ze względu na ich ogromny płaszcz. Aby jego płaszcz był schludny, powinien być dokładnie czyszczony co tydzień. Nie potrzebuje częstych kąpieli. Komondor żyje od około 10 do 12 lat.

Źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=komondor+wikipedia&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=

Komentarze
Wczytywanie...