Kelpie

0 851

Historia:

Kelpie został wyhodowany w II połowie XIX wieku w Australii. Pochodzi z krzyżówki Border, scotch collie i owczarków angielskich. Jest to pies typu wilkowatego, wykorzystany do zaganiania zwierząt domowych. Przystosowany jest do surowego, gorącego klimatu i trudnych warunków australijskiego buszu. Ma doskonale wykształcony wzrok, głos oraz ruch. Hodowany jest głównie w Australii i Stanach Zjednoczonych. Pracuje na ranczach i farmach jako pies pasterski.

Charakterystyka:

Kelpie to wytrzymały, wierny i inteligentny pies. Wspaniały towarzysz dla opiekuna. Potrafi także pracować w samotności, zdany tylko na własne siły. To niestrudzony i doskonały pasterz. Ma wrodzony instynkt pracy z owcami, czuje się za nie odpowiedzialny. Można powiedzieć, że to pies pracoholik. Dobrze wyszkolony ma dobry kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Potrafi w razie niebezpieczeństwa bronić swojej rodziny. Jest bardzo dobrym psem obronnym, skłonnym do poświęcenia życia za swoich bliskich. Potrzebuje silnego i konsekwentnego opiekuna, z uwagi na jego dominujący charakter. Owczarek australijski kelpie to muskularny, ale i zwinny pies. Jego umaszczenie jest czarne, czarno podpalane, niebieskie, podpalane w odcieniach kremowego. Może mieć jasne znaczenia. Ma krótką, prostą sierść, długie nogi, na pośladkach charakterystyczne znaczenia, ogon w postaci szczotki.

Warto wiedzieć:

Kelpie to pies wymagający dużej przestrzeni, dużo ruchu i dużo szkoleń, To typowy pies pasterski, potrzebujący ciągłych zajęć i pracy. Bez nich może być destrukcyjny.

Komentarze
Wczytywanie...