Jamnik

0 759

Historia:

Historia rasy sięga co najmniej średniowiecza. Jamnik pochodzi z Niemiec. Niemiecka nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu „borsuczy pies” (Dach oznacza „borsuka” i Hund oznacza „pies”) Jamniki były używane powszechnie w XVII wieku w Niemczech jako psy myśliwskie. Ich krótkie, eleganckie ramy oraz niewiarygodny zmysł węchu pozwalał im polować pod ziemią. Przez lata hodowano i szkolono różne rodzaje, mniejsze jamniki do polowania na lisy i jamniki większe do polowania na dziki. krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy, trzy wielkości: króliczy, miniaturowy i standardowy.
Jamnik króliczy: waga 3-4 kg, wysokość 30 cm
Jamnik miniaturowy: waga 5-6 kg, wysokość 30-35 cm
Jamnik standardowy: waga do 10kg, wysokość < 35 cm

Charakterystyka:

Jamniki mogą wyglądać ładnie i milutko, ale są niestrudzenie energiczne, mądre i ciekawe, niektórzy mogliby nawet powiedzieć „intensywne”. Potrzebują dużo spacerów, gier i zabaw w parku. Łatwo się nudzą, gdy są pozostawione zbyt długo same sobie. Zdarza się, że mogą niszczyć rzeczy. Choć bardzo lojalne wobec swoich właścicieli, Jamnikom może zająć trochę czasu na przyzwyczajenie się do innych ludzi. Nieustające szczekanie na znak obcych czyni je wyjątkowo poręcznym i kontaktowym psem. Jamniki są wierne i ukazują swą miłość na zewnątrz. Lubią biegać, baraszkować, gonić małe zwierzęta, głośno szczekać i kopać dziury. Są szczęśliwe w mieszkaniu (są jednymi z najbardziej popularnych psów miast), ale wymagają dużo zabawy, interakcji i regularnych spacerów na utrzymanie formy fizycznej i psychicznej. Jamnik jest niski, długi i krótki z energicznym i muskularnym ciałem. Jego wydłużona, wypukła głowa jest wyprostowana, a czujne uszy wiszą nisko. Ma przyjazne, owalne oczy. Jego ogon jest przedłużeniem linii grzbietu. Jamniki występują w trzech odmianach gładkiej, długowłosej i szorstkowłosej, kolory zaś mogą występować w odcieniach czerwonego, brązowego lub żółtego lub kombinacji czekolady (między innymi) czarno-szarego.

        Pchełka-jamnik-5lat-autor-Magdalena-Welke                   Leon-jamnik-autor-Tomasz-Kutrzuba

Warto wiedzieć:

Jamniki są dumne i odważne. Przy odpowiedniej koncentracji, wzmocnienia pozytywnego i szkolenia, potrafią zaskoczyć sympatycznym i niezawodnym temperamentem. Dobrze czują się wśród osób samotnych lub rodzin ze starszymi dziećmi. Mogą nie posiadać cierpliwości i dojrzałości w stosunku do małych dzieci. Jamniki są podatne na problemy z kręgosłupem, z powodu ich znacznej długości i krótkiej klatki piersiowej. Przy skokach na kanapie, może z łatwością wypaść im dysk. Z tego powodu ważne jest, aby trzymać je prawidłowo. Należy także pamiętać, aby racja pożywienia była odpowiednia. Jamniki mogą szybko przybrać na wadze, co powoduje więcej innych problemów zdrowotnych. Zdrowy jamnik może żyć 16 lat.

źródło zdjęcia głównego:
By Bartłomiej Derski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5295548

Komentarze
Wczytywanie...