Jack Russell terier

0 209

Historia:

Rasa powstała z angielskiej rasy Parson Jack Russell terrier, podzielonej w 2000 r. na dwie osobne rasy: wysokonożnego Parsona i nisko nożnego Jacka. Obie odmiany były kształtowane w XIX wieku, przez zapalonego myśliwego, pastora Johna Russella, zwanego Jackiem. Nazwa Parson Russell została ustalona przez Amerykanów, zaś cała rasa Jack Russell terrier uformowała się już w Australii. Psy te były nazywane „terriery fox i” i cenione za ich wytrzymałość do długich polowań i zdolności do kopania nor.

Charakterystyka:

Jack Russell terrier potrzebuje dużo spacerów i wycieczek. Jest dziarski, żwawy i zaciekle obronny w swoim środowisku. Pracuje jako pies strażniczy. Kiedy obcy zbliża się do domu, napotka się z jego nieustannym szczekaniem. Zachowując właściwą ostrość i prawidłowe szkolenie Jack Russell terriery są znakomitymi członkami rodziny, wierne, kochające i skore do zabawy. Jack Russell jest mały, wytrzymały i silny. Jego głowa jest zazwyczaj płaska. Ma średniej długości kufę, nos czarny, alarmowe, migdałowe oczy, silne szczęki. Posiadają silne przednie i muskularne tylne kończyny. Ogon jest zwykle proporcjonalny do długości ciała, wysoko osadzony, ale nie zwinięty. Jack Russell Terier ma płaszcz gładki, lecz twardy i ochronny o kolorze zazwyczaj białym z czarnym, jasnobrązowym lub brązowym. Jack Russell terrier jest atletyczny, ale tryska energią, ma naturalny instynkt polowania, śledzenia i rozwiązywania problemów w środowisku naturalnym.

Warto wiedzieć:

Jack Russell terriery są niezależne i wymagają szczególnej uwagi, aby utrzymać je w równowadze. Z tego powodu niektórzy eksperci zalecają je tylko dla doświadczonych opiekunów. Jack Russell Terier powinien mieć tylko jednego opiekuna, z uwagi na jego trudny charakter. Powinien mieszkać w domu z ogrodem. Lubi szczekać, kopać i gonić małe zwierzęta. Choć małe, mogą skakać bardzo wysoko i są w stanie przeskoczyć ogrodzenie, kiedy są znudzone i niespokojne. Na spacerze, zawsze należy trzymać je na smyczy. Są niesamowicie szybkie, mają intensywną ciekawość i odwagę. Mogą wejść w konflikt z większymi psami. Jack Russell Teriery dogadują się dobrze z całą rodziną, ale małe dzieci należy uczyć, by ich nie drażniły. Zdrowy Jack Russell może żyć 15 lat. Najczęstszym problemem zdrowotnym jest zaćma. Jest to solidna rasa ze stosunkowo nielicznymi problemami zdrowotnymi.

Komentarze
Wczytywanie...