Islandzki szpic pasterski

0 764

Historia:

Islandzki szpic pasterski pochodzących z IX wieku. Przodkowie tej rasy zostali sprowadzeni na Islandię przez Wikingów. Islandzki szpic pasterski to rodzimy pies, ale uważa się, że powstał w 8000 roku p.n.e. od rasy norweskiego Buhunda nor. Norsk Buhund oraz owczarka szetlandzkiego. Przez wieki trudne warunki życia w Islandii spowodowały, że rasa tych psów jest twarda, wytrzymała i pomocna dla ludzkości.

Charakterystyka:

Islandzki szpic pasterski jest psem pracy i psem obronnym. To ciekawy, inteligentny, silny pies, idealny pomocnik w gospodarstwie. Jest wesoły i szczęśliwy w domu, tworzy głęboką więź z członkami rodziny. Psy tej rasy lubią być pomocne, ale przede wszystkim kochają wspólny czas spędzony z rodziną. Bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Mają tendencję do szczekania bez większego powodu. Są to mocne psy, a ich klatka pokryta jest grubymi warstwami, które mogą być zarówno krótko lub długowłose. Szata i umaszczenie ma kolor płowy, rudo-brązowy, czekoladowy, czarny, szary. Ich wysklepiona głowa ma silny, zwarty kaganiec, ciemne oczy, czarny nos i stojące uszy.

Warto wiedzieć:

Islandzki szpic pasterski może żyć 13 lat ze stosunkowo niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych. U niektórych mogą rozwijać się dysplazja stawu biodrowego, zaćma lub zwichnięcie rzepki. Pielęgnacja długiego płaszcza jest dość prosta. Potrzebuje regularnych spacerów, nie lubi przebywać sam.

źródło zdjęcia:
By Kopieccy – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38104115

Komentarze
Wczytywanie...