Irlandzki spaniel wodny

0 504

Historia:

Irlandzki spaniel wodny pochodzi z Irlandii. Został wyhodowany jako retriever, ale jego cechy są cechami psa wodnego. Rasa ta, uważana jest za połączenie standardowego pudla i kilku innych psów wodnych z kręconym włosem takich jak np. portugalski pies wodny. Irlandzki spaniel jest największym psem z grupy spanieli. W XIX wieku był używany do polowania na kaczki, ale został zastąpiony przez łatwiejszego w opiece Labradora Retrievera. Dziś Irlandzki wodny spaniel jest rzadkim psem, ale jego wszechstronność jako inteligentnego łowcy i dobrze wychowanego towarzysza pomagają zwiększyć mu swoją popularność.

Charakterystyka:

Są to psy pracujące, ale łatwo taż adaptują się do życia rodzinnego. Są bardzo inteligentne i mogą uczyć się prawie wszystkiego, ponadto zawsze są gotowe do pracy. Chcą podobać się i żyć dobrze ze wszystkimi członkami rodziny. Pierwszą rzeczą, jaką można zauważyć w irlandzkim Water Spaniel jest jego płaszcz. Jest cały kędzierzawy z wyjątkiem głowy. Ma oryginalne umaszczenie, określane jako purpurowo-brązowe i gęstą sierść z podszerstkiem, która odpycha wodę. Stopy sugerują również jego mokry styl życia. Ogon jest wąski i średniej długości, pomaga napędzać psa w wodzie (stąd nazwa hiptail).

Warto wiedzieć:

Choć ciche i spokojne z natury, irlandzkie spaniele wodne są tak inteligentne i przebiegłe, że wymagają wczesnego szkolenia posłuszeństwa. Ze względu na wysoki poziom energii, potrzebują dużej ilość ćwiczeń i zabawy. Ogólnie są zdrowe, ale mogą cierpieć na entropium (odwrócone powieki), dysplazję stawu biodrowego, niedoczynność tarczycy oraz infekcje ucha, zwłaszcza jeśli dużo pływają. Łatwe w pielęgnacji.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=Irish+water+spaniel+wikipedia+eu

Komentarze
Wczytywanie...