Husky syberyjski

0 687

Historia:

Rasa ta jest rasą pierwotną, pochodzącą z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Przez wieki, rdzenni mieszkańcy Czukockiej Syberii wyhodowali Husky syberyjskie jako wytrzymałe, hartowane psy. Początkowo nie były używane jako zwierzęta domowe. Czukcze wykorzystywali psy do ciągnięcia sań. Ich zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły podobno przebyć w ciągu 6 godzin odległość 120 km i ciągnąć ciężar około 600 kg. Były one często używane przez Rosjan do transportu pasażerów i poczty. Pokonywały wówczas 160–180 km dziennie w szybkim tempie. Słowo „husky” znaczy ochrypły i kiedyś określano w ten sposób wszystkie psy używane do ciągnienia sań, obecnie nazwa ta przysługuje jedynie tej. Na początku XIX wieku, Amerykanie na Alasce zaczęli importować te psy do zawodów na sankach. Ich sława rozeszła się jeszcze szybciej, gdy zespół Husky syberyjskich pomógł na Alasce w czasie epidemii błonicy.

Charakterystyka:

Husky syberyjski może wyglądać jak wilk, ale w rzeczywiści jest przyjaznym kumplem. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo domu i rodziny. Dobrze sprawujący się Siberian Husky będzie zadowolony, gdy może wchodzić na kanapę. Lubi pieszczoty i grę na dywanie. Ma również psotne strony, jest niespokojny i niszczycielski, gdy zostaje zbyt długo sam. Należy poświęcać mu dużo uwagi. Husky są doskonałymi gospodarzami, gdy przychodzą goście, rzadko szczekają. W swoim terytorium, mogą jednak wilczo wyć. Ogólnie rzecz biorąc, Husky syberyjski jest dla wszystkich przyjacielem. Z tego powodu nie są to najlepsze psy stróżujące. Husky syberyjskie mają kompaktową, lekką i puszystą ramę. Posiadają średnią głowę, czasami mają unikalne czarno-białe lub czerwono-białe wzory. Mają trójkątne uszy, które otwierają się do przodu i migdałowe oczy, które generują zaangażowanie i przebiegły wyraz. Ich dumne, stojące szyje i proste grzbiety prowadzą do krzaczastego ogona. Ich dobrze owłosiony płaszcz jest wystarczająco blisko, aby pokazać muskularne linie ciała. Husky syberyjskie są niemal w każdym kolorze. Są symetryczne, muskularne i dobrze rozwinięte.

Warto wiedzieć:

Husky syberyjskie pochodzą z rasy ciężkich psów. Nudzą się bez wystarczającej ilości ćwiczeń i aktywności. Nie powinny być jednak przepracowywane w ciepłe dni. Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, należy rozważyć inną rasę. Jeśli masz ciepły sezon, organizuj ćwiczenia we wczesnych godzinach rannych i włączaj klimatyzację wewnątrz. Należy szkolić je konsekwentnie. Są to psy twarde, zdecydowane i samowystarczalne. Lubią wędrować, kopać dziury. Upewnij się, że mają ogrodzony teren i zawsze prowadzaj je na smyczy. Wypadanie sierści może być problemem. W normalnych warunkach, ich płaszcze potrzebują tylko od czasu do czasu szczotkowania. Ale podczas sezonów, wiosna i jesień, muszą być codzienne szczotkowane grzebieniem metalowym. Zdrowy Siberian husky może żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję bioder i problemy z oczami. Husky syberyjskie wykorzystywane do wyścigów często zapadają na choroby żołądka i oskrzeli.

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Siberian-husky.jpg

Komentarze
Wczytywanie...