Hawańczyk

0 1 150

Historia:

Hawańczyk pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Rasa rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Niektórzy twierdzą, że pochodzi z Kuby,  z Hawany, ze względu na swój kolor umaszczenia. Rasa ta prawdopodobnie trafiła na Kubę z Wysp Kanaryjskich w XVIII wieku. Wydarzenia historyczne na Kubie spowodowały zanik rasy. Po rewolucji w 1959 roku, wielu bogatych Kubańczyków przyjechało do Stanów Zjednoczonych i nielegalnie przywiozło ze sobą psy tej rasy. Przetrwały nieliczne. Jest psem do towarzystwa i psem reprezentacyjnym.

Charakterystyka:

Hawańczyk był rozpieszczanym towarzyszem bogatych Kubańczyków. W ciągu wieków psy tej rasy stały się słodkimi, ujmującymi zwierzętami domowymi. Ten przyjazny, serdeczny i mądry pies jest wspaniałym członkiem rodziny, tworząc silne więzi rodzinne i zdobywając serca wszystkich domowników. Jest wygodny, ale dopasowuje się do otoczenia. Lubi się uczyć i trenować. Hawańczyk to pies żywy, radosny, potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Jest czujny i ufny. Dobrze akceptuje dzieci w swoim otoczeniu. Hawańczyk ma raczej włosy a nie typową dla psów sierść. Jest mały o mocnej ramie, nieco dłuższy niż wyższy, pokryty długim, jedwabistym płaszczem. Ma lekko zaokrągloną głowę kwadratowy nos, czarne wargi i wiszące uszy, które zostały w większości uwzględnione we włosach. Ciemne oczy mają słodki ale ciekawski wyraz. Jego długi, lekki płaszcz może być niemal w dowolnym kolorze. Najpopularniejszy jest kolor popiołu a bardzo rzadko złoty lub kremowy.

Warto wiedzieć:

Zdrowy Hawańczyk może żyć 15 lat. Choć ogólnie zdrowy, może mieć problemy z oczami i suchą skórą. Hawańczyk wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji. Jego oczy i uszy powinny być regularnie sprawdzane, aby zapobiec zakażeniu. Jest doskonałym stróżem domu. Będzie szczekać głośno, ale wie, jak się uspokoić, kiedy zda sobie sprawę, że nie ma niebezpieczeństwa. Ponieważ jest to mały i dość cichy pies, Hawańczyk jest doskonały do życia w mieszkaniu. Kocha skrzypiące zabawki, gry na dywanie i długie spacery.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=Havanese+dog+foto&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjevP_WzorcAhUisKQKHfa5CYYQsAQIJw&biw=1280&bih=584#imgrc=5VPQGhwFnCG0bM:

Komentarze
Wczytywanie...