Greyhound

0 646

Historia:

Greyhound to rasa psa zaliczana do grupy chartów, jeden z najszybszych psów hodowany w Anglii od wczesnego średniowiecza, użytkowany do polowań i na wyścigach psów. Pierwsze wzmianki pojawiają się nawet w starożytnych egipskich grobowcach i pismach rzymskiego poety Owidiusza. Liczący prawie 5 tysięcy lat rysunek w egipskich grobowcach sugeruje, że przodkowie rasy pochodzą z Bliskiego Wschodu i Egiptu, skąd były wywożone m.in. do Hiszpanii, Chin i Persji. Współczesna forma tej rasy powstała w Wielkiej Brytanii. W Anglii, do której Chart dotarł we wczesnym średniowieczu, greyhoundy hodowano do polowań, podczas których miały za zadanie ścigać zdobycz: jelenie, lisy, króliki. Nadal są cenionymi towarzyszami człowieka na całym świecie.

Charakterystyka:

Greyhound Chart jest szybki i posiada cechy sportowca, ale w rezultacie jest spokojny i przyjemny. Z przyjemnością spędza czas w pomieszczeniach i to przez wiele godzin. Nie jest jednak leniwy. Przeciwnie, ma szlachetną osobowość. Pragnie uwagi i czasu od całej rodziny. Jest delikatnym i kochającym psem, chce brać udział w życiu rodzinnym. Greyhound Charty są ufne w stosunku do nieznajomych, cieszą się gdy ktoś nowy przychodzi do domu. Z tego powodu mogą nie być najlepszym wyborem do obrony. Mają elegancki i muskularny tułów, długą, wąską głowę, małe uszy i ciemne inteligentne oczy . Mają silne nogi i długi ogon. Ich krótka, zgrabna warstwa sierści może być niemal w dowolnym kolorze. Noszą się z wdziękiem i gracją.

Warto wiedzieć:

Greyhound Charty jak powszechnie wiadomo, są bardzo szybkie, kochają biegać. Jeśli mogą biegać po dużym podwórku, to idealne dla nich rozwiązanie. Jeśli nie, należy im zapewnić dużą ilość spacerów i wybiegów. Trzeba trzymać je na smyczy. Potrafią biegać za wiewiórką. Potrzebują uwagi i towarzystwa, aby zachować zdrowie i szczęście. Zdrowy Greyhound może żyć 12 lat. Mają kilka genetycznych problemów zdrowotnych, są skłonne do wzdęć. Karmienie należy podzielić na kilka małych posiłków dziennie, zamiast jednego dużego. Ich gładka, krótka sierść jest bardzo łatwa do pielęgnacji.

źródło zdjęcia:
By Adam.J.W.C. – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5885820

Komentarze
Wczytywanie...