Gończy węgierski

0 821

Historia:

Gończy węgierski pochodzi z krzyżówki psów sprowadzonych do Węgier, różnych psów europejskich, czarnych psów gończych i dawnych myśliwskich psów siedmiogrodzkich. Ceniony był przez węgierskich dostojników na jego zdolność do polowania na jelenie, dziki, niedźwiedzie, wilki i rysie. W XIX wieku Gończy węgierski licznie występował na terenie Transylwanii oraz Węgier. Współcześnie nadal wykorzystuje się go jako tropowca, płochacza i psa „goniącego głosem”.

Charakterystyka:

Gończy węgierski to delikatny, kochający pies. Jego osobowość przystosowana jest od wieków do pracy z ludźmi w szeroko zakrojonym klimacie Węgier. Jest łagodny i dobroduszny, pragnie przebywać bardzo blisko członków rodziny. Jest to typ psa, który będzie hasać przez pustynię i przytulać się na dywanie w salonie. Ten inteligentny, nowoczesny i obronny Hound Transylwanii służy również jako znakomity obrońca. Zna różnicę między prawdziwym, a złudnym niebezpieczeństwem. Gdy znajomy lub obcy jest mile widziany w domu przez gospodarzy, pies relaksuje się i bywa bardzo społeczny. Pies Transylwanii ma średniej wielkości, elegancką, sportową sylwetkę. Jego ciało pokryte jest krótkim, gęstym płaszczem, zwykle w czarnym podpalanym kolorze. Gończy węgierski występuje w dwóch odmianach krótkonożnej i standardowej.

Warto wiedzieć:

Pies Gończy węgierski może żyć 12 lat, ze stosunkowo nielicznymi problemami zdrowotnymi. Jego pielęgnacja jest bardzo prosta: to sporadyczne szczotkowanie i kąpanie w razie potrzeby. Doskonale czuje się w mieszkaniu, jeżeli dostanie odpowiednią dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

źródło zdjęcia:
By sajat keszites – sajat gep, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14504578

Komentarze
Wczytywanie...