Gończy Hamiltona

0 1 208

Historia:

Gończy Hamiltona jest najpopularniejszą rasą szwedzkich psów gończych. Jest potomkiem angielskich foxhoundów i gończych niemieckich. Pierwszego Hamiltona wyhodował hrabia Adolf Hamilton, pod koniec XIX wieku. Gończy Hamiltona jest psem bardzo interesującym, różni się od większości innych psów gończych. Ten pies poluje samodzielnie bez psiego partnera, spycha ofiarę np. zajaca w kierunku myśliwego, a nie zatrzymuje go. Hamilton jest nadal używany do polowań w Szwecji, rośnie jego popularność w USA i w Europie. Znany jest również pod nazwą Hound Hamilton i Foxhound szwedzki.

Charakterystyka:

Hamilton ma hartowaną osobowość. Jest cierpliwy i niefrasobliwy. Jest doskonałym psem rodzinnym. Ma słodkie usposobienie i wielką sympatię dla wszystkich ludzi. Jest łatwy w szkoleniu. Gończy Hamiltona to aktywny pies, który potrzebuje dużo ćwiczeń, w tym spacerów i uprawiania sportów. Jest doskonałym biegaczem i pływakiem. Z wyglądu przypomina nieco Harriera. Jest dobrze zachowany i silny, bardzo odporny i zdrowy. Ten pies ma krótki, twardy, szorstki włos okrywowy, który pojawia się tylko w trzech kolorach, czarnym, brązowym i białym. Biały pojawia się na spodzie piersi, ogonie i szyi, w dolnej część stóp i nóg i jako smuga na kufie.

Warto wiedzieć:

Ze względu na swoje samotne umiejętności łowieckich, Gończy Hamiltona ma bardzo wysoki popęd łupu, może to przejawiać się w pogoni za wiewiórkę lub kotem. Bez odpowiedniej ilości ruchu, rasa ta jest podatna na problemy z zachowaniem. Ważne jest również, aby pozwolić mu na tzw. pogawędki z innymi psami, szczególnie w młodym wieku. Psy mają skłonność do dysplazji stawu biodrowego i łokcia, epilepsji, problemów oddechowych i zaniku siatkówki.

źródło zdjęcia;
By Sannse, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=290855

Komentarze
Wczytywanie...