Gończy berneński

0 593

Historia:

Gończy berneński pochodzi z XI wieku ze Szwajcarii. Wykorzystywany był przez myśliwych do polowania na zwierzynę w Alpach. Ze względu na dobry węch, psy tej rasy odszukiwały, goniły i napędzały zwierzynę, a jej odnalezienie oznajmiały głośnym szczekaniem. W Polsce rasa rzadko spotykana.

Charakterystyka:

Gończy berneński to pojętny, energiczny, szybko i chętnie uczący się pies. Jego szkolenie i socjalizację należy rozpocząć we wczesnym szczenięcym okresie. Jest bardzo aktywny, nie wystarczają mu zwykłe spacery, potrzebuje biegów na otwartej przestrzeni. Zaniedbany i pozostawiony sam sobie może stać się destrukcyjny i agresywny. Pragnie dominować nad swoim opiekunem i trenerem, potrzebuje więc doświadczonego szkoleniowca i pozytywnego wsparcia. Dobrze dogaduje się z rodzinami, dziećmi i innymi psami. Gończy berneński ma mocną kufę i szyję, uszy długie i stożkowate. Jego umaszczenie jest trójkolorowe z charakterystycznym znaczeniem na pysku. Tułów psa jest czarno-biały, nogi i pysk jest podpalany. Gończy berneński ma gesty podszerstek, włos okrywowy krótki, twardy i połyskliwy. Sierść znakomicie zabezpiecza go przed niską temperaturą i wiatrem w Alpach.

Warto wiedzieć:

Gończy berneński nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Potrzebuje dużej przestrzeni. Jest łatwy w pielęgnacji, wystarczą sporadyczne szczotkowania i doraźne kąpiele.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3852213

Komentarze
Wczytywanie...