Gończy bałkański

0 602

Historia:

Gończy bałkański został opracowany około roku 1000 p.n.e. Pochodzi z Jugosławii. Najprawdopodobniej psy tej rasy zostały przywiezione na Bałkany z Egiptu wraz z ludem Egipskim. Gończy bałkański wykorzystywany był na polowaniach, ze względu na swoje znakomite możliwości śledzenia zwierzyny. Tropił zarówno zające jak i dziki. Polował w sforze. Dziś rasa ta jest mało znana.

Charakterystyka:

Gończy bałkański to aktywny, energiczny, szybki i bardzo pojętny pies. Jest przy tym grzeczny i spokojny. Znakomity pies stróżujący. Uwielbia swojego właściciela. Potrzebuje jednak dominującej ręki i mnóstwo odpowiedniego, pozytywnego szkolenia. Odpowiednio wyszkolony potrafi znakomicie dogadywać się z dziećmi i innymi psami. Potrzebuje dużo ruchu i zadań konstruktywnych. Pozostawiony sam sobie będzie destrukcyjny. Gończy bałkański ma gruby i krótki włos, który jest lekko szorstki i błyszczący. Jego umaszczenie jest w kolorach czerwonym, pszeniczno-czerwonym z czarnym płaszczem na grzbiecie tzw. czaprakiem i czarnymi znakami nad oczami. Ma długą głowę z płaską czaszką i zwisającymi uszami. To muskularny pies.

Warto wiedzieć:

Zdrowy Gończy bałkański może żyć 14 lat. Największe problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego. Jest łatwy w pielęgnacji, wymaga sporadycznego szczotkowania i kąpieli. Potrzebuje dużo spacerów i ruchu w ogrodzonym terenie.

źródło zdjęcia:
By Android90, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2647686

Komentarze
Wczytywanie...