Fryzyjski pies wodny

0 855

Historia:

Fryzyjski pies wodny pochodzi z XVII wieku z Friesland, prowincji holenderskiej. Jego przodkami są psy Cygańskie, rodzime psy fryzyjskie, psy wodne. Wykorzystywane były do trudnych polowań w wodzie, szczególnie na wydry. Nazwa rasy wetterhoun, po holendersku oznacza pies wodny i pochodzi najprawdopodobniej od starego wodnego psa.

Charakterystyka:

Wetterhoundy to inteligentne i niezależne psy. Potrafią być uparte i samodzielne. Potrzebują opiekuna twardego, konsekwentnego i pozytywnie wzmacniającego. Kochają rodzinę, lubią z nią przebywać. Mają dobry kontakt z dziećmi, są przyjazne i towarzyskie. Są nieufne wobec nieznajomych. Mają silny instynkt obronny. Są także idealnymi stróżami. Potrafią dogadać się z innymi zwierzętami. Są zdolne do nauki, ale nie zawsze do posłuszeństwa. Fryzyjski pies wodny powinien być szkolony od najmłodszego okresu szczenięcego. Jego umaszczenie jest czarne, brązowe, może mieć białe znaczenia. Jego sierść składa się z nieprzemakalnych loków, które są wszędzie oprócz głowy i nóg.

Warto wiedzieć:

Fryzyjski pies wodny potrzebuje dużo ruchu, gier, spacerów. Potrzebuje niewielkiej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy szczotkowanie i czyszczenie uszu. Może chorować na dysplazję stawu biodrowego, epilepsję.

Komentarze
Wczytywanie...