Duży szwajcarski pies pasterski

0 541

Historia:

Duży szwajcarski pies pasterski jest potomkiem dawnych wiejskich psów, które były wykorzystywane przez przydrożnych handlarzy do ciągnięcia wózków. Pies pasterski Entlebucher – nazwa oryginalna, nazwany został od nazwy szwajcarskiego miasta Entlebuch. Jest najmniejszym z czterech standardowych psów szwajcarskich górskich i jest potomkiem starożytnych rzymskich mastifów. Od wieków używany był jako pasterz i stróż. Często pełnił rolę psa zaganiającego i podwórzowego w gospodarstwach rolnych.

Charakterystyka:

Duży szwajcarski pies pasterski w przeciwieństwie do innych ras pasterskich ma żywą osobowość. Jest ciepły i serdeczny dla wszystkich członków rodziny. Jest bardzo mądry i elastyczny. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i socjalizacji, dogaduje się bardzo dobrze z innymi zwierzętami i dziećmi. Jest to wysokiej energii, odporna rasa, która docenia pracę w przestrzeniach szeroko otwartych. Do szczęścia potrzebuje dużo pracy, towarzystwa i stabilności. Psy tej rasy mają szatę trójbarwną, z przewagą czarnego na grzbiecie. Ich kończyny są podpalane, a pierś oraz kufa białe. Mają twardy, gęsty, zwarty włos.

Warto wiedzieć:

Pies pasterski Entlebucher nie jest dobrym wyborem do życia w mieście. Potrzebuje dużo miejsca. Nawet duży ogrodzony dziedziniec może ograniczać jego ruchy. Potrzebuje długich spacerów do utrzymania formy. Może żyć 12 lat ze stosunkowo niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych, zaćmy i postępowego zaniku siatkówki. Pielęgnacja jest bardzo prosta, wystarczy myć i kąpać sporadycznie.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Du%C5%BCy_szwajcarski_pies_pasterski#/media/File:Swissy-2009-11-02.jpg

Komentarze
Wczytywanie...