Dog niemiecki

0 893

Historia:

Dog niemiecki- rasa wyhodowana w Niemczech jako pies bojowy i do polowania na duże ssaki. Przez wieki psy te okazały zapał i wytrzymałość, walcząc z dzikami, niedźwiedziami i innymi dużymi bestiami. Wielki Duńczyk (początkowo nazywany Deutsche Dogge), rozwinął się, gdy psy te były hodowane z innymi rasami, tj. Irlandzkie charty. Później wraz ze spadkiem liczebności m.in. dzików na terenie dzisiejszych Niemiec ograniczano hodowle doga. Znalazł wtedy uznanie jako pies towarzyszący wśród wyższych warstw społecznych. Wielkim miłośnikiem tej rasy był kanclerz niemiecki Otto von Bismarck. Współcześnie dog użytkowany jest jako pies stróżujący, obronny lub pies-towarzysz.

Charakterystyka:

Dogi niemieckie są połączeniem doskonałej wytrzymałości z wyrafinowaną godnością. Łagodne olbrzymy, kochające, czułe i przyjemne towarzysko, lubią przebywać w domu z rodziną. Odważne i wierne, wykonywały rolę strażników pomimo faktu, że nie szczekały bardzo. Szczekają wówczas, gdy intruz wchodzi do domu, ale ich wielkość i siła, jest bardziej zastraszająca niż głos. Stosunki dogów z dziećmi są świetne. Niektóre z nich mogą potrzebować profesjonalnego szkolenia, ze względu na ich rozmiar, może on być trochę nieporęczny w domu. Raz przeszkolone mogą być stabilnymi i niezawodnymi zwierzętami. Dogi są wysokie, potężne i mają eleganckie ramy. Posiadają długą, wąską głowę z dużymi nozdrzami i uszami stojącymi. Ich oczy są ciemne, okrągłe i mają dobry wzrok. Mają długą szyję, proste nogi i rzeźbione body, średniej długości ogon i okrągłe stopy. Ich płaszcze są grube, błyszczące i przylegające. Dogi mogą być  płowe, pręgowane, czarne, niebieskie, arlekiny (biały z czarnymi łatami). Ogólnie rzecz biorąc, dog wygląda proporcjonalnie, dostojnie i potężnie.

Warto wiedzieć:

Dog niemiecki to olbrzymie stworzenie. Chociaż nie jest szczególnie agresywny i władczy należy go szkolić od najmłodszych lat i zawsze należy  przypomnieć mu kto tu rządzi. To pomoże dostosować się do jego nadmiernej opiekuńczości i terytorialnych tendencji. Po przeszkoleniu, musi mieć okresowo przypominane zasady. Dogi potrzebują regularnego szczotkowania i pielęgnacji, ich rozmiar sprawia, że trudno je kąpać. Regularne inspekcje stóp, uszu, nosa pozwolą również zachować je w należytym porządku. Zdrowy dog może żyć 13 lat (średnia życia około 9 lat) . Najczęstsze problemy zdrowotne to: dysplazja stawu biodrowego i wrodzona wada serca.

źródło zdjęcia:
By Harlis.jpg: Rytis Mikelskasderivative work: Pleple2000 (talk) – Harlis.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8089240

Komentarze
Wczytywanie...