Doberman

0 621

Historia:

Doberman Pinczer zostały opracowany w XIX wieku przez niemieckiego celnika Louisa Dobermana. Mówi się o nim, że był hyclem i najostrzejsze ze złapanych psów rozmnażał. Krzyżował ze sobą tzw. psy rzeźnickie. Podobno wyhodował mieszankę rottweilerów, terierów Black and Tan i niemieckich Pinczerów do stworzenia klasycznego Dobermana. Pracowały jako psy stróżujące i policyjne, z czasem otrzymały przydomek psów żandarmów. Hodowano je również do tępienia dużych gryzoni.

Charakterystyka:

Doberman to kochający, czuły, inteligentny pies. Jest przy tym sumienny i wrażliwy, przebiegły i uprzejmy. Te cechy przyczyniły się do jego sukcesu w pracach policji i wojska. Pomimo swojego pochodzenia, psy tej rasy, pragną uwagi człowieka, wzmocnienia pozytywnego i czasu spędzonego z rodziną. Odpowiednio przeszkolone i uspołecznione, mogą być słodkie i niefrasobliwe w kontaktach z dziećmi. Są bardzo inteligentne, posiadają wiele umiejętności, są zwinne w pracy terapeutycznej. Doberman jest posłuszny i szczęśliwy w momencie otrzymania stymulacyjnych zadań do rozwiązania.. Doberman może być bardzo opiekuńczy dla swojej rodziny i podejrzliwy wobec obcych. Jeśli zauważą, że ich rodzina jest zagrożona, zrobią wszystko, by trzymać je z dala od niebezpieczeństwa. Dobermany mają głębokie, szerokie klatki piersiowe, silny kark i średniej wielkości, kwadratowe i muskularne ciało. Ich głowy są klinowate z czujnymi, ciemnymi oczami. Dobermany są w kolorze czarnym, czarnym podpalanym, szarym niebieskawym, płowym, czerwonym i białym.

Warto wiedzieć:

Doberman potrzebuje właściciela – szkoleniowca. Każdy w domu powinien wiedzieć, jak uczyć go dyscypliny w bardzo pozytywny sposób. Dobrze czuje się w mieszkaniu, ale potrzebuje dużej ilości ćwiczeń i uwagi. Nie są to najlepsze zwierzęta dla małych dzieci. Zdrowy Doberman może żyć 12 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują choroby serca, dysplazję stawu biodrowego.

źródło zdjęcia:
By I, Stonda, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2248487

Komentarze
Wczytywanie...