Dingo

0 634

Historia:

Dingo, przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię i Nową Gwineę. Na podstawie badań genetycznych stwierdzono, że przodek dingo dotarł na kontynent prawdopodobnie przed 4 tysiącami lat wraz z jedną z późniejszych fal osadniczych z Azji Południowo-Wschodniej. Dingo pierwotnie były udomowionymi towarzyszami człowieka, jednak w Australii wtórnie zdziczały. Jest to jedna z najstarszych znanych ras psów dzikich, która została udomowiona. Dingo jest uważany za podstawę dla setek współczesnych ras psów. W niektórych częściach swojego ojczystego kraju, Dingo nadal jest uważany za dzikie zwierzę.

Charakterystyka:

Dingo jest stworzony do życia na wolności. Nigdy nie był w pełni udomowiony, a wielu właścicieli psów docenia Dingo właśnie z tego powodu. Jest to unikalny, przyjazny i czujny pies z wielkim poczuciem pracy zespołowej i posłuszeństwa. Szczenięta Dingo wychowane w warunkach domowych są kochające i obronne. Mogą być lekko zdezorientowane w stosunku do nieznajomych. Potrzebują bowiem więcej czasu, aby poznać ludzi. Dingo to psy mięsożerne. Jako dzikie zwierzęta polują głównie w nocy, pojedynczo lub w stadach, przede wszystkim na drobne ssaki, jaszczurki, kangury. W okresach braku pożywienia uzupełniają dietę jajami ptaków, larwami owadów i ptactwem wodnym. Dingo są średniej wielkości, ich muskularne klatki są porośnięte krótkim, miękkim płaszczem. Ich płaskie głowy mają długie mordy, czujne brązowe oczy i stojące uszy. Mają krzaczaste ogony, że czasami wiszą nisko, czasami zwijają się w postaci haka. Dingo posiadają wytrzymałe i aktywne spojrzenie.

Warto wiedzieć:

Dingo może żyć 18 lat ze stosunkowo niewielkimi problemami zdrowotnymi. Są to psy czyste i łatwe w pielęgnacji, potrzebują tylko sporadycznego szczotkowania, aby ich płaszcze dobrze wyglądały. Z dzikim instynktem koczowniczym, Dingo potrzebuje energicznych, codziennych ćwiczeń aby zachować zdrowy stan umysłu i ciała. Nie jest odpowiedni do życia w mieście. Powinien mieć duży dom, ogrodzony dziedziniec oraz możliwość wybiegania się w środowisku. Jednakże, należy pamiętać o trzymaniu Dingo na smyczy, zwłaszcza w parkach.

źródło zdjęcia:
By Brian Gratwicke from DC, USA – Dingo – Canis lupus dingo (I think!) Taxonomy seems to be all over the place on this one.Uploaded by Tomer T, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18346740

Komentarze
Wczytywanie...