Dalmatyńczyk

0 605

Historia:

Dalmatyńczyki żyją w Europie, Azji i Afryce od wieków, ale niewiele wiadomo o ich pochodzeniu. Historia sięga starożytnego Egiptu. Były wykorzystane jako psy obronne, psy wojny, psy cyrkowe, łowcy ptaków. Nazwa Dalmatyńczyk sięga XIX wieku i oznacza psa autokarowego, ze względu na ich naturalną szybkość, zwinność, opiekuńczość i powinowactwo do koni. Idealnie nadawał się do pilnowania bryczki,  gdy ich właściciele przebywali w pomieszczeniu.

Charakterystyka:

Dalmatyńczyki to wytrzymałe, niezawodne biegacze, dobrze wyszkolone i uspołecznione psy. Mogą okazać się zarówno delikatne i kulturalne, pokazując dobre maniery i spokojną postawę, jak i pełne energii i wytrzymałości. Z tego też powodu nie są najlepszymi zwierzętami dla bardzo małych dzieci. Jednak ich intencje są zawsze dobre i stanowią wspaniałe towarzystwo do zabaw ze starszymi dziećmi. Mają też bystre ochronne instynkty, które czynią je bardzo skuteczne jako psy stróżujące. Dalmatyńczyki są chude, średnio proporcjonalne z charakterystycznymi czarnymi plamami na białym tle. Ich kagańce są mocne, oczy głęboko osadzone, a ich miękkie uszy, osadzone nieco wysoko. Mają silną, łukowatą szyję. Ich ogon zwija się lekko bez przenoszenia. Mają długie, dobrze umięśnione nogi z okrągłymi stopami. Ich płaszcze są krótkie, gęste i lśniące. Szczenięta rodzą się koloru białego i rozwijają czarne plamy z wiekiem. Dalmatyńczyk to pies godny, mocny i czujny.

Warto wiedzieć

Dalmatyńczyk nie powinien zostać sam w domu przez dłuższy okres czasu. Bez odpowiedniej ilości uwagi i ćwiczeń fizycznych może być trochę destrukcyjny, może kopać w ogrodzie, niszczyć obiekty i nadmiernie szczekać. Lubi wędrować. Dalmatyńczyk powinien chodzić na smyczy przez cały czas w miejscach publicznych. Są to bardzo czyste i schludne psy. Na wiosnę i jesień zrzucają sierść. Codzienne szczotkowanie zębów jest niezbędne do utrzymania higieny. Dalmatyńczyki mogą być wrażliwe na zimno. Nie wolno pozostawiać ich na zewnątrz w zimnie. Powinny mieć sweter na spacery zimowe. Zdrowy Dalmatyńczyk może żyć 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują alergie skórne i głuchotę, 10 proc Dalmatyńczyków rodzi się z co najmniej z częściową głuchotą. Mogą również chorować na kamienie pęcherza moczowego.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=217045

Komentarze
Wczytywanie...