Czuwacz słowacki

0 1 350

Historia:

Czuwacz słowacki to stara rasa pochodząca z gór Słowacji. Najprawdopodobniej został wyhodowany w XVII wieku z krzyżówki charta i wilka. Jest blisko spokrewniony z owczarkiem podhalańskim i węgierskim kuwaszem. Czuwacz słowacki to pies pasterski, stróżujący, wykorzystywany przy pilnowaniu stada i gospodarstw domowych. Z czasem stał się psem myśliwskim, polował na wilki i inne duże zwierzęta. Dziś pracuje również jaki pies ratowniczy i przy patrolowaniu granicy. Jest rzadko spotykanym psem.

Charakterystyka:

Czuwacz słowacki to pies przywódca, silny, mądry, konsekwentny. Jest także niezmiernie ciepły, łagodny i czuły w stosunku do swojej rodziny. Uwielbia duże rodziny, te w których coś się dzieje. Kocha dzieci i uwielbia się o nie troszczyć. Dba także o wszystkie zwierzęta w domu, ze wszystkimi potrafi się dogadać. Najlepiej czuje się na wsi, gdzie ma duże podwórko do zabawy i biegania. Czuwacz słowacki wymaga jednak odpowiedniego, pozytywnego szkolenia. Uczy się szybko i nie zapomina tego czego się nauczył. Potrzebuje silnego i doświadczonego opiekuna. Czuwacz słowacki to piękny pies o białym lub biało kremowym umaszczeniu. Ma średnio długi, lekko falujący włos. Jego postura jest masywna. Wygląda dostojnie.

Warto wiedzieć:

Owczarek słowacki bardzo źle znosi upały, dlatego też należy zapewnić mu chłodne pomieszczenie. Najlepiej czuje się w bardziej surowym i zimnym klimacie. Potrzebuje dużo przestrzeni. Jest nieco trudny w pielęgnacji. Jego biały płaszcz szybko ulega zabrudzeniu, jednak jest łatwy w czyszczeniu. Pies wymaga codziennego szczotkowania i sporadycznych kąpieli. Choruje na zwyrodnienie stawów.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=638401

Komentarze
Wczytywanie...