Czeski fousek

0 2 064

Historia:

Czeski fousek pochodzi z 1348 roku. Zapiski historyczne mówią o psie canis bohemicus, który żył za panowania Karola IV Luksemburskiego, natomiast pierwsze ilustracje czeskiego psa pochodzą z 1520 roku. Pies tej rasy wielokrotnie zmieniał swoją nazwę. Najpierw nazywany był Czeskim psem, później od 1882 roku Czeskim wyżłem, a od 1896 roku nosi nazwę Czeski fousek. Dziś także nazywany jest wyżłem czeskim szorstkowłosym. Wykorzystywany był jako pies myśliwski, wszechstronnie użytkowy oraz jako pies wystawowy. Pierwszy raz został wystawiony na wystawie w Wiedniu, gdzie otrzymał tytuł championa. Po I wojnie światowej rasa była na skraju wyginięcia. Obecnie jest to pies myśliwski, bardzo popularny w Czechach. W Polsce także popularny, najbardziej na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Charakterystyka:

Czeski fousek to typowy pies myśliwski. Niezwykle pracowity i wytrwały. Posiada wrodzony talent do polowania na lądzie, w lesie i na otwartej przestrzeni. Jest silny, zawzięty i ostry w stosunku do drapieżników na które poluje. Nie jest zatem dobrym psem dla towarzystwa. Uwielbia pracę, wszelkiego rodzaju zajęcia w których może się wykazać. Wymaga szkolenia, ale jest łatwy w nauce. Raczej posłuszny, chętnie wykonuje polecenia właściciela. Jest także uparty i czasami dominujący. Potrzebuje konsekwentnego opiekuna, do którego jest niezmiernie przywiązany. Czeski fousek ma wąską i długą głowę, długą kufę, ciemnobrązowy nos. Posiada umaszczenie ciemno-dropiate. Mogą u niego występować brązowe łaty. Ma trzy rodzaje włosów, miękki podszerstek, twardy włos pokrywowy i prosty włos szczeciniasty.

Warto wiedzieć:

Wyżeł czeski szorstkowłosy to na ogół zdrowa rasa. Nie posiada genetycznych chorób. W pielęgnacji wymaga codziennego szczotkowania. Należy zapewnić mu dużo ruchu.

Komentarze
Wczytywanie...