Czechosłowacki wilczak

0 891

Historia:

Czechosłowacki wilczak, znany jest również jako Wilczak słowacki, czy Czechosłowacki wilczur. Jest to nowa rasa, opracowana w 1958 roku jako potomstwo eksperymentalnego skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim. Chciano w ten sposób udowodnić, że wilk i geny psów mogą być łączone w celu utworzenia zdrowego okazu. Czechosłowackiego wilczaka uznano jako odrębna rasę w 1982 roku. Psy użytkowane były na potrzeby czechosłowackiej straży granicznej. Dziś wilczaka można znaleźć w domach jako zwierzę towarzyszące. Polska była prawdopodobnie pierwszym, oczywiście po ówczesnej Czechosłowacji, krajem w Europie, w którym pojawiły się wilczaki.

Charakterystyka:

Osobowość wilczaka czechosłowackiego to połączenie cech psa i wilka. Jest to żywy, majestatyczny, odważny i lojalny pies. Jest niezależny i nigdy do końca nie podporządkowany człowiekowi. Bardzo inteligentny i silnie przywiązany do opiekuna. Ma dobry zmysł orientacyjny w terenie. Wymaga konsekwentnego i zdyscyplinowanego podejścia, dużej ilości ruchu. Jak sama nazwa wskazuje, Wilczak Czechosłowacki wygląda jak wilk. Ma długie nogi i zwinne ciało wilka, prosty, gruby srebrno-szary lub żółto-szary płaszcz. Ma bursztynowe oczy, płaską klatkę piersiową, i stojące uszy wilka.

Warto wiedzieć:

Wilczak czechosłowacki musi mieć dużo ruchu i zajęć w przeciwnym razie będzie niespokojny. Jest to niezwykle szybkie i zwinne zwierzę, więc należy być ostrożnym wokół ewentualnej ofiary. Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, nie będzie atakować, chyba że go sprowokujemy. Zawsze jednak należy mieć się na baczności i rozpoznawać jego mowę ciała i sygnały. Jest mało prawdopodobne, aby Czechosłowacki wilczak był skłonny do przytulania się na kanapie. Żyje około 12-16 lat. Ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=Czechosłowacki+wilczak+wikipedia&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tb

Komentarze
Wczytywanie...