Coton de Tulear

0 638

Historia:

Coton de Tulear związany jest z miejscem, do którego dotarły dwa psy pochodzące z rozbitego statku żeglarzy francuskich. Nazwa Tuléar pochodzi od miasta na południu Madagaskaru, gdzie licznie występowały psy tej rasy. Natomiast coton (z franc. bawełna) oznacza bardzo miękką i puszystą sierść. Według legendy, te małe białe psy dopłynęły do brzegu i ostatecznie zmieszane z miejscowymi terierami stworzyły nowa rasę Coton de Tulear. Inna wersja, bardziej prawdopodobna, mówi o tym, że przodków tych psów przynieśli na Madagaskar żeglarze w XV wieku.

Charakterystyka:

Coton de Tulear to pełne serca i humoru psy. Są doskonałymi towarzyszami zarówno dla młodych i starych ludzi. Wymagają dużo uwagi, aby były w dobrym nastroju. Coton de Tulear może być domowym psem, ale uwielbia także gry i zabawy na świeżym powietrzu i w każdą pogodę. Jest wytrzymały i odporny. Coton może pełnić rolę osa obronnego. Coton de Tulear ma małą ramę, pokrytą średniej długości, kosmatą szatą. Jego oczy, usta i nos są ciemne, a trójkątne uszy są wysoko osadzone. Jego ciało jest nieco dłuższe niż wyższe.

Warto wiedzieć:

Coton de Tulear może żyć aż 18 lat. Jest to zdrowa rasa. Na ogół psy tej rasy wolne są od genetycznych problemów zdrowotnych. Są idealnymi psami do życia w mieszkaniu, ale muszą być wyprowadzane na spacery. Uwielbiają pływanie i bieganie w parku.

źródło zdjęcia:
By Uschi Goess (eingestellt von Caronna) – Bild gespendet von Uschi Goess, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57440

Komentarze
Wczytywanie...