Cocker Spaniel angielski

0 843

Historia:

Cocker spaniel angielski swoją historią sięga kilkuset lat. Jego przodkami (najprawdopodobniej) były spaniele hodowane w Hiszpanii. Swoją nazwę zawdzięcza psu hiszpańskiemu espaigneul, ale tak naprawdę rasa znana jest dopiero od XIX wieku. Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pojawiają się w literaturze angielskiej Geoffreya Chaucera z XIV wieku i Williama Szekspira w XVI w. Ojczyzną Cocker Spaniela Angielskiego jest Wielka Brytania do której przybył z Hiszpanii. Wykorzystywano go do polowania i aportowania. Został wyhodowany jako pies myśliwski do wypłaszania ptactwa łownego. Jest także psem towarzyskim, chętnie hodowany przez arystokratów angielskich.

zdjęcie: Masza-cocker-spaniel-2m-ce-autor-Ewa-Adamus

Charakterystyka:

Cocker spaniel angielski to bardzo ruchliwy, energiczny i wesoły pies. Ma niezwykle łagodne usposobienie. Uwielbia przebywać w gronie rodziny, uczestniczyć w ich życiu. Inteligentny, chętny do nauki. Jest znakomitym kompanem do wędrówek i ludzi spędzających aktywny tryb życia. Ma wielki instynkt łowiecki, znakomicie pracuje w środowisku wodnym jako pies łowiecki i płochacz. Jest psem bardzo ciekawym, wszędzie wpycha swój nos. Przywiązany do właściciela, potrafi chodzić za nim przez długi czas, bacznie go obserwując. Uwielbia zabawy i gry. Jest przy tym bardzo wesoły i szczęśliwy.
Cocker spaniel angielski to niewielki pies o ładnej sylwetce. Posiada umaszczenie w kolorze złotym, czekoladowym, czarnym, podpalanym, czekoladowo-podpalanym lub kolorowym. Jego sierść jest gładka i jedwabista.

Warto wiedzieć:

Cocker spaniel angielski świetnie nadaje się do życia w mieście. Musi mieć tylko zapewnione codzienne spacery. Wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli. Potrzebuje systematycznej kontroli higieny uszu i oczu. Posiada bowiem skłonności do stanów zapalnych tych narządów.

źródło zdjęcia:
By Harlis.jpg: Rytis Mikelskasderivative work: Pleple2000 (talk) – Harlis.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8089240

Komentarze
Wczytywanie...