Cocker spaniel amerykański

0 959

Historia:

Rasa pochodzi od cocker spanieli angielskich, które około 1880 roku sprowadzono do Ameryki. Cocker spaniel amerykański należy do grupy psów aportujących. Zaklasyfikowany do sekcji płochaczy i psów wodnych. W początkowym swym okresie psy były wykorzystywane przez farmerów amerykańskich do polowania na tamtejsze ptactwo, które pustoszyło pola i zbiory farmerów. Szczególnie chętnie używano je do polowań na przepiórki i słomki, tak typowe dla krajobrazu Ameryki. Do zadań cocker spaniela, biorącego udział w polowaniach należało przede wszystkim buszowanie, czyli przeszukiwanie terenu, a następnie wypłoszenie z niego ptactwa lub innej zwierzyny. Po strzale myśliwego, pies miał za zadanie dostarczenie ustrzelonej zwierzyny do swojego właściciela, poprzez umiejętnie wyuczone aportowanie. Obecnie amerykańskie cocker spaniele uważane są za psy typowo towarzyskie. Są także jednymi z bardziej popularnych psów w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystyka:

Cocker spaniel amerykański jest psem żywotnym i energicznym. Ma przyjacielskie i łagodne usposobienie. Jest bardzo tolerancyjny względem dzieci. Uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka. Bez niego jest przygaszony i smutny. Obecnie cocker spaniel użytkowany jest jako pies do towarzystwa. Jest niewielki, o smukłej sylwetce. Jego pokrywa włosowa jest długa i gładka, dłuższa niż u angielskiego cocker spaniela. Cocker spaniel amerykański i angielski Cocker Spaniel są często mylone, ale istnieją pewne wyraźne różnice. Amerykański Cocker jest mniejszy, ma bardziej uproszczony wygląd. Jego głowa jest okrągła, pysk jest nieco krótszy i ma mniejszą strukturę kości. Cockery amerykańskie mają duże, miękkie, okrągłe oczy, wąski tułów i elegancki chód. Ich sierść jest długa ( Angielski Cocker: sierść jest krótsza) i najczęściej płowa.

Warto wiedzieć:

Cocker spaniel amerykański wymaga specjalistycznego strzyżenia oraz pielęgnacji. Takie zabiegi jak wyczesywanie sierści są koniecznością w przypadku tej rasy, inaczej sierść stanie się matowa i nieatrakcyjna. Pielęgnacja jest czasochłonna. Należy się przygotować na to, że jego futro można znaleźć wszędzie. Amerykańskie Cockery są bardzo przywiązane do ludzi, należy im poświęcać dużo czasu. Generalnie są psami zdrowymi, ale mają tendencję do chorób wraz z wiekiem. Może to być spowodowane problemami zdrowotnymi lub złą hodowlą. Należą do nich dysplazja stawu biodrowego, kardiomiopatia (choroba mięśnia serca), choroby układu immunologicznego niedokrwistości hemolitycznej i wątroby. Gdy podrosną, mają zaćmy i jaskry, czasami powodując ślepotę.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=cocker+spaniel+amerykański&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbs=rimg:CUEqQnHfTyK-IjhbL8NsOOBwc

Komentarze
Wczytywanie...