Chodski pies

0 1 182

Historia:

Chodski pies pochodzi z okresu średniowiecza, z Czech, z terenów ziemi Chodsko, stąd też nazwa rasy. Początkowo pies pracował jako pomocnik przy pilnowaniu zachodnich granic ludu Chodów. W roku 1325 król Luksemburski nadał ludom przywileje w związku z wykonywaną przez nich pracą strażnika, a w 1576 Rudolf II rozszerzył je min. o wykorzystanie Chodskich psów do tej pracy. W późniejszych latach psy wykorzystywane były do zaganiania i pilnowania stad owiec. Chodski pies z wyglądu przypominał wilka, stąd też pojawiła się inna nazwa wilczak. W XIX wieku Chodowie umieścili w swoim herbie głowę psa i uznali nazwę psiogłowcy jako drugie określenie swojego ludu. W 1895 roku postawiono w Hradku pomnik wodza powstania chodskiego Jana Koziny z psem chodskim u jego boku. Dziś hodowla tej rasy psów jest kontynuowana w Czechach. Wykorzystuje się je jako psy stróżujące, służbowe i rodzinne. Pracują w gospodarstwach agroturystycznych oraz jako psy zaganiające, psy ratownicze, psy tropiące do wyszukiwania narkotyków. Przez Czechów pies ten nazywany jest Chodiakiem. W Polsce pierwszy Chodski pies pojawił się w 2003.

Charakterystyka:

Chodski pies to wytrzymały, aktywny i odporny pies. Pracuje w trudnych warunkach pogodowych. Jest inteligentny, mądry i zrównoważony. Wymaga szkolenia, ale jest bardzo pojętnym uczniem. Chętnie wykonuje wszelkie polecenia. Jest przy tym posłuszny i grzeczny. Bardzo przywiązany do rodziny, natomiast w stosunku do obcych jest nieufny. Jest znakomitym stróżem i opiekunem. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Uwielbia wspólne zabawy, jest czujny i cierpliwy. Akceptuje inne zwierzęta. Jest psem niezwykle pracowitym, ciągle musi mieć coś do zrobienia. Źle wyszkolony, samotny, bez pracy i zajęć może stać się destrukcyjny. Chodsky pes to pies średniej wielkości, ma krótkie uszy, czarną kufę, sierść długą i gęstą. Jego umaszczenie ma kolor czarno-podpalany. Może mieć charakterystyczne portki z białymi plamami.

Warto wiedzieć:

Chodskie psy potrzebują dużo miłości, wspólnie spędzonego czasu z rodziną lub opiekunem. Nie lubią zostawać same w domu. Jest to na ogół zdrowa rasa. Czasami występuje u nich dysplazja stawu biodrowego. Są łatwe w pielęgnacji.

źródło zdjęcia:
By Krosandra – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30978677

Komentarze
Wczytywanie...