Chihuahua

0 1 090

Historia:

Chihuahua – nazwa pochodzi od meksykańskiego stanu na granicy Texasu i Nowego Meksyku. Jest to najstarsza rasa na kontynencie amerykańskim. Historycy uważają, że rozwinęła się wraz z dzikim psem zwanym Techichi. Został udomowiony przez Tolteków w IX wieku w Meksyku. Niektórzy nawet twierdzą, że nowoczesny Chihuahua pochodzi z krzyżówki Techichi i bezwłosowego psa, który przybył do Ameryki Północnej z Chin przez Cieśninę Beringa. Chihuahua został odkryty około 1850 roku w Meksyku, gdzie kupcy sprzedawali je turystom. Szybko stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystyka:

Chihuahua jest idealnym miłym, lojalnym pieskiem. Z Chihuahua, nigdy nie jesteś sam, lubi bowiem spać na kolanach, lubi chodzić za opiekunem z pokoju do pokoju. Chihuahua szczeka na znak jakiegokolwiek obcego, zbliżającego się odgłosu (pełni rolę skutecznego strażnika). To miłość i oddanie ewoluuje w kierunku silnej opiekuńczości. Próbuje konkurować z innymi zwierzętami lub członkami rodziny o uwagę opiekuna. Niemniej jednak, ma niezwykły sposób bycia, raczej ujmujący niż denerwujący. Jest nieco nadpobudliwy, ciekawski, zuchwały, ale przy tym czujny, mądry i pojętny. Dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu, domu czy wilii. Źle znosi samotność. Ze względu na jego małe rozmiary, należy uważać, aby go nie przydepnąć, ale za to można go wszędzie zabrać ze sobą. Jest dość łatwy w pielęgnacji, potrzebuje minimalnej ilości ćwiczeń i żywności. Chihuahua pragnie uczucia i towarzystwa. Jest tak bystry, sprytny i słodki, że może wypracowywać nadgodziny w zamian za pieszczoty, drapanie i przytulanie.
Chihuahua to najmniejsza na świecie rasa psa. Ma ciało tęgie, krępe i lekko dłuższe niż wyższe, ale wydaje się być elastyczny, mocny i muskularny. Posiada ciemne okrągłe oczy, szpiczaste uszy i lekko wskazującą kufę. Sierp w kształcie ogona, czasem zwija się w górę lub w bok. Gładki powlekany Chihuahua ma miękką, lśniącą sierść. Chihuahua może być w praktycznie dowolnym kolorze lub kombinacji kolorów. Występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej.

                      

Zdjęcie: Kumiko-chihuahua-dlugowlosy-2lata                        Zdjęcie:Tolek-chihuahua-dlugowlosy-2lata
autor-Natalia-Wygasz                                                             autor-Kasia-Świeczkowska

Warto wiedzieć:

Chihuahua ma długą żywotność, żyje aż 17 lat. Ma jednak tendencję do problemów zdrowotnych, takich jak hipoglikemia, dolegliwości stawów, infekcja oczu i oskrzeli. Choć Chihuahua nie potrzebuje dużo ćwiczeń jak większość psów, musi codzienne chodzić na spacery. Lubi ciepło, więc można rozważyć zakup swetra na zimowe spacery. Choć wybredne w jedzeniu, łatwo mogą być przekarmiane. Chihuahua otyłe są bardziej podatne na cukrzycę i krótszą żywotność. Właściciel Chihuahua musi pamiętać podczas ich pierwszego spaceru w parku, że ta rasa jest nieustraszona, jeśli chodzi o konfrontację z większym psem. Niektórzy uważają, że Chihuahua to jednoosobowe psy i dlatego nie nadają się dla rodzin. Wprawdzie, nie mogą być odpowiednie dla małego dziecka, gdyż nie będą tolerowały dokuczania, ale po odpowiednim przeszkoleniu, stają się łagodne. Można je dostosować do każdego domu.

   

Zdjęcia:
Figo-chihuahua-szczeniak-          Fifi-Kiler-chihuahua-krotkowlosy-2lata-          Cziko-chihuahua-dlugowlosy-
6-m-cy autor-Anna-Kriebel           Nottingham-Anglia-autor-Re-Beata                2lata-autor-Elżbieta-Fejzić

  Zdjęcie główne: Tola-chihuahua-dlugowlosa-2lata-autor-Kasia-Świeczkowska      
Komentarze
Wczytywanie...