Chart szkocki

0 711

Historia:

Chart szkocki został wyhodowany do polowania na jelenie i wilki. Dopiero w XVI wieku został określony jako Deerhound. Prawdopodobnie jest potomkiem dawnych chartów celtyckich. Dziś jest popularny jako towarzysz domowy.

Charakterystyka:

Chart szkocki to pies o nienagannych manierach i postawie. Jest przytulny, ciepły i niefrasobliwy. Aktywny i sportowy na zewnątrz jest całkowicie zadowolony, ale uwielbia też zwinąć się na kanapie po długim spacerze i chrapać całe popołudnie z dala od wszystkich. Pragnie uwagi i wspólnoty rodzinnej. Ignorowany, potrafi przeszkadzać, czasami wydając osobliwe dźwięki w postaci pisków. Chart szkocki to wierny, niezawodny i obronnych pies, ale bardziej zatroskany o ludzi niż nieruchomości. Deerhound potrzebuje dobrego codziennego spaceru do pozostania w dobrej kondycji. Ma dużą, wysoką, szczupłą ramkę objętą powłoką sztywnej sierści, która zazwyczaj jest w kolorze płowym, pręgowanym lub szarym niebieskawym. Długa, płaska, wąsa głowa jest z wybitną brodą i wąsami oraz czarnym nosem. Jego uszy leżą płasko na głowie, podnoszą się gdy jest podekscytowany. Ma długi, zwężający się ogon.

Warto wiedzieć:

Charty szkockie mają tendencję do testowania władzy, potrzebują więc pozytywnego szkolenia już w młodym wieku. Szkockie szczenięta Deerhound nie nadają się do życia w mieszkaniu, ale w pełni rozwinięte psy dobrze będą się w nim czuły, zwłaszcza jeżeli są tam wygodne kanapy. Zdrowy Chart może żyć 10 lat. Problemy zdrowotne obejmują choroby serca, niektóre formy raka i wzdęcia. Jego skomplikowanie wyglądający płaszcz nie jest trudny w pielęgnacji, wystarczy przycinać go sporadycznie i szczotkować regularnie.

źródło zdjęcia:
By Sisteskrik – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18254182

Komentarze
Wczytywanie...