Chart polski

0 773

Historia:

Chart Polski jest również znany jako polski chart. Jest to polska rasa psa myśliwskiego, znana prawdopodobnie już za czasów Galla Anonima. Dawniej użytkowana była przede wszystkim do polowań na lisy, jelenie, wilki, obecnie jako pies reprezentacyjny. Chart polski był ulubionym psem szlachty polskiej. Wywodzi się najprawdopodobniej od chartów azjatyckich i charta środkowoazjatyckiego. Zniszczenia wojenne spowodowały zanik tej rasy. Chłopi zaczęli używać ich do pracy. Wkrótce zakazano wszelkich polowań z chartami, a psy w typie charta likwidowano. Po II wojnie światowej na hodowlę charta polskiego należało mieć specjalne pozwolenie. Przepis ten obowiązuje do dnia dzisiejszego. Odrodzenie rasy nastąpiło w 1970 roku. Dzisiaj Chart Polski jest coraz bardziej popularny jako pies i nadal używany do polowań.

Charakterystyka:

Chart Polski jest to miły, inteligentny towarzysz. Musi być jednak dobrze wyszkolony. Charty Polskie są bardzo czułymi zwierzętami, bardzo kochają swoją rodziną. W domu są zabawnymi i żywymi towarzyszami. Są łagodne dla dzieci i lojalne wobec opiekuna. Potrzebują dużej ilości ćwiczeń, najlepiej w dużym, ogrodzonym terenie. Jego pielęgnacja polega na cotygodniowym szczotkowaniu i kąpaniu w razie potrzeby. Jest to pies silny, wytrzymały, dobrze zbudowany. Potrafi galopować i pokonywać duże odległości wyciągniętym kłusem. Jego gruby płaszcz chroni go przed zimnem, wilgocią i wiatrem.

Warto wiedzieć:

Szkolenie Charta Polskiego może być trudne. Ważne jest aby opiekun był stanowczy, ponieważ jest to pies bardzo uparty i nieustępliwy. Jest wytrzymały, samodzielny i dominujący w stadzie. Posiada jednak zrównoważoną psychikę i silny instynkt terytorialny. Chart Polski ma problemy zdrowotne związane z kardiomiopatią, dysplazją i urazami mięśniowymi.

żródło zdjęcia:
By I, Lilly M, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3426530

Komentarze
Wczytywanie...