Chart perski

0 551

Historia:

Chart perski to jedna z najstarszych ras psa domowego, jego historia sięga tysięcy lat. Archeolodzy znaleźli zmumifikowane psy tej rasy w egipskich grobowcach. Chart perski używany był w krajach arabskich jako myśliwy do polowań na gazele, antylopy i zające. Ceniony jest za szybkość i zwinność. Do Europy charty perskie trafiły w czasach wypraw krzyżowych.

Charakterystyka:

Chart perski to pies niezależny, uparty i nieufny wobec obcych. Jest jednak stosunkowo stateczny i spokojny w pomieszczeniu. Jest to stara rasa z niezależną osobowością. Może też być wrażliwy i wejść w konflikt z domownikami. Tworzy szczególną więź ze swoim właścicielem, uwielbia ćwiczenia, biegi. Chart perski ma zwinną i elegancką ramkę objętą gładkim, jedwabistym płaszczem. Jego wąska głowa ma szeroką czaszkę, ciemne oczy i długie, pierzaste uszy. Ma długi ogon pokryty jedwabistymi włosami. Jego płaszcz może być w kolorze białym, białawym, płowym, czerwonym podpalanym, czarnym podpalanym i w Tricolorze (białym, czarnym, podpalanym).

Warto wiedzieć:

Saluki mają swój własny sposób obcowania. Niektórzy mówią, że to jest nieśmiałość, inni, że to godna niezależność. Tak czy inaczej, powinni być szkolone od wieku szczenięcego, a później jako dorosłe, celem zapewnienia właściwej socjalizacji. Charty perskie potrzebują dużo miejsca, nie będę naprawdę szczęśliwe w mieszkaniu. Szeroko otwarty, kontrolowany teren jest idealny dla psów tej rasy, doceniają także energiczne, codzienne spacery po okolicy. Zdrowy Saluki może żyć 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują choroby oczu, nowotwory, niedoczynność tarczycy oraz problemy z sercem.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=565064

Komentarze
Wczytywanie...