Chart afrykański

0 511

Historia:

Chart afrykański (oryginalna nazwa Azawakh) – rasa psa zaliczana do grupy chartów, charakteryzująca się delikatnym, krótkim włosem, wyhodowana w starożytności na obszarze południowej Sahary. Pierwotnie użytkowana jako pies myśliwski, stróżujący i pies towarzysz, obecnie również jako pies wyścigowy i ozdobny. Kraj pochodzenia: Mali. W swojej ojczyźnie były bardzo cenione, miały wstęp do namiotów i były częstymi prezentami lub posagami.

Charakterystyka:

Chart afrykański to pies jednego pana. Bardzo wrażliwy, reagujący na każdą zmianę nastroju swojego właściciela. Azawakh negatywnie reaguje na obcych. Posiada bardzo pierwotne zachowania, od szczenięcia trzeba przyzwyczajać go do otoczenia i obcych. Nigdy nie wybacza i nie zapomina wrogości i surowości doznanej od właściciela. Psy tej rasy są niezależne, uznające zhierarchizowany model rodzinny, czyli taki, w którym pies podporządkowuje się tylko jednej osobie (liderowi), wobec której jest oddany. Jest czujny, żywy i uważny, pełen pasji łowieckiej. Jest ogromnie wytrwały do pogoni za gazelami, antylopami lub zającami w suchym, kamiennym terenie. W pogoni kieruje się głównie wzrokiem, a nie węchem i słuchem. Nadaje się do uprawiania psich sportów. Ma umaszczenie: od jasno piaskowego, do ciemnoczerwonego, z białymi znaczeniami. Jest wysoki, ma szczupłą sylwetkę, oczy dość duże i szeroko rozstawione. Głowa ma kształt gruszki. Uszy zwisające. Nogi długie i mocne. Azawakh posiada w większym lub mniejszym stopniu białe znaczenia na łapach i ogonie.

Warto wiedzieć:

Azawakh to pies, który podczas wychowywania wymaga dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Jest bardzo przywiązany do swego właściciela. Jeżeli jest posłuszny, może swobodnie biegać po terenie. Jeżeli jest bardzo wymagający pod względem charakteru, powinien znajdować się w rękach znawcy. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu i mieście, ponieważ potrzebuje dużo ruchu. Jest bardzo szybki, dobrze radzi sobie na torze wyścigowym. Jeżeli ma zajęcie, jest w domu miłym, spokojnym psem. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji.

Źródło zdjęcia:
Sloughi- North African Dog Breeds- Arabian Greyhound

Komentarze
Wczytywanie...