Charcik włoski

0 984

Historia:

Charcik włoski swoją historią sięga starożytności, pochodzi z północnej Afryki. Niektóre dokumenty wskazują, że psy wyglądające jak Charcik włoski były znane w epoce brązu. Ojczyzną Charcika są Włochy, gdzie trafił w V wieku p.n.e. Rozwój tej rasy nastąpił w XVI wieku we Włoszech. Psy cieszyły się popularnością w całej Europie. Charcik włoski to najmniejszy przedstawiciel z grupy chartów. Przez wiele wieków cieszył się popularnością na dworach królewskich i carskich. Był ulubieńcem króla Jakuba I, Katarzyny Wielkiej, królowej Wiktorii, króla Fryderyka II Wielkiego, cesarza Franciszka. Charcik włoski był ulubionym modelem wielu malarzy i rzeźbiarzy. W muzeum Pio Clementino w Watykanie znajduje się posąg Charcika, pochodzący z I wieku. Pieski te wykorzystywano jako psy myśliwskie i wyścigowe. Bardzo szybko stały się psami do towarzystwa. W Polsce rasa nie jest zbyt popularna.

Charakterystyka:

Charcik włoski to inteligentny, łagodny i aktywny pies. Uwielbia swoją rodzinę, pragnie uwagi i uczucia miłości. Zawsze wybiera sobie przywódcę stada, ale ze wszystkimi domownikami żyje w zgodzie i wielkiej przyjaźni. Łatwo przyzwyczaja się do nowych warunków. Uwielbia zabawy, spacery i wędrówki po lesie. Ma dobry kontakt ze starszymi dziećmi i innymi zwierzętami. Bardzo szybko staje się ulubieńcem całej rodziny. Nie lubi pozostawać sam w domu. Źle wychowany Charcik włoski, samotny, zaniedbany, może być destrukcyjny. Wymaga wczesnej socjalizacji. Chętnie się uczy. Potrzebuje pozytywnego wsparcia. Jest to wesoły i radosny pies. Charcik włoski ma filigranowy, elegancki i pełen wdzięku wygląd. Jego sierść jest krótka i delikatna. Ma duże oczy, cienkie i klapnięte uszy, smukłą głowę i cienki, długi ogon. Jego umaszczenie może mieć kolor czarny, szary, błękitny, płowy. U niektórych mogą pojawić się na piersiach i palcach białe znaczenia.

Warto wiedzieć:

Charciki włoskie nie sprawiają dużych kłopotów. W ustabilizowanej przyjacielskiej rodzinie czują się znakomicie. Wymagają długich, częstych spacerów, z uwagi, że jest to rasa bardzo aktywna. Nie są wymagające w pielęgnacji. Potrzebują większych zabiegów higieny uzębienia, gdyż często występuje u nich kamień nazębny. Może mieszkać w mieszkaniu. Doskonale porozumiewa się z innymi psami. Bez najmniejszych kłopotów można trzymać w domu kilka Charcików włoskich, potrafią znakomicie się dogadywać.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=charcik+w%C5%82oski+foto&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbs=rimg:Cd5HbSuxq6mzIjiQ4QW0KUXPIOFS7Lkbkwm18rXdCJmg8NeT

 

Komentarze
Wczytywanie...