Catahoula Leopard Dog

0 683

Historia:

Catahoula Dog Leopard wywodzi się z regionu Catahoula w północnej Luizjanie. Choć żadne dokumenty hodowlane nie istnieją, są uważane za skrzyżowanie indiańskich psów indyjskich z mastifami, różnych Tropowców i chartami przywiezionymi przez hiszpańskich osadników w XVI wieku. Kiedy osadnicy przybyli w te okolice, odkryli stada dzikich świń i bydła w lasach i na bagnach. Catahoula Psy Leopard były na tyle inteligentne, organizacyjne i szybkie, że wokół rozpraszającego się stada zwierząt tworzyły tzw. „płot” po to, aby je zatrzymać do momentu przybycia ludzi. Catahoula Dog Leopard został nazwany psem stanu Luizjana w 1979 roku.

Charakterystyka:

Catahoula Psy Leopardy łączą w sobie pracowitego, wytrzymałego psa z łagodnym usposobieniem życia rodzinnego. Łatwe w domu, uległe i odporne na trudy w terenie. Bardzo lubią bawić się z dziećmi na dywanie. Łagodne, mądre i niefrasobliwe, tworzą przyjemny obraz psa rodzinnego i serdecznego przyjaciela. Obronny i lojalny w stosunku do właściciela, może być lekko nieufny do obcych. Ma silne poczucie terytorium. Catahoula jest doskonałym strażnikiem, zwłaszcza w gospodarstwie rolnym i innych szeroko otwartych przestrzeniach. Catahoula Pies Leopard ma mocny, średni tułów, pokryty krótką, obcisłą szatą, która jest w różnych kolorach, w tym pręgowanym, żółtym, czekoladowym i morelowym. Jego głowa jest szeroka i płaska ze średniej długości kufą, oczy marmurkowe, niebieskie lub niebiesko-białe, uszy wiszące blisko policzka. Ma silny grzbiet, nogi solidne i długi ogon.

Warto wiedzieć:

Catahoula Psy Leopardy to wysokiej energii psy, niezależne istoty, które potrzebują silnej woli właściciela, odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Są wystarczająco silne, wystarczająco inteligentne i ciekawe, że pozostawione własnemu losowi mogą wpaść w kłopoty. Mogą żyć w mieszkaniu, ale muszą dostać mnóstwo ćwiczeń i uwagi. Jeśli mieszkają w podwórku, muszą także chodzić na codzienne spacery i mieć towarzystwo, aby czuć się potrzebnym i kochanym psem. W przeciwnym razie mogą być samotne, przygnębione i czasami destrukcyjne. Zdrowy Catahoula Dog Leopard może żyć 13 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują problemy z dysplazją, głuchotą i biodrami. Catahoulasy są dosyć łatwe w pielęgnacji, wymagają tylko cotygodniowego szczotkowania, sporadycznego przycinania paznokci i sporadycznej kąpieli.

źródło zdjęcia:
By Britta Weißenborn – selbst fotografiert from Britta Weißenborn (http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Louisiana_Catahoula_Leopard_Dog_-_Red_Leopard.jpg), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3991585

Komentarze
Wczytywanie...