Cane Corso

0 1 030

Historia:

Rasa  pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Wywodzi się od molosów asyryjskich, spokrewniona jest z Mastino Napoletano. Corso Cane pochodzi od starożytnego psa-wojownika Rzymu. Hodowany przez wieki stał się mniejszy i delikatniejszy niż jego potężny przodek. Od dawien dawna stał się popularnym włoskim psem gospodarskim. Nieustannie czuwał nad bydłem i pilnował gospodarczego mienia. Przez wiele pokoleń, Corso Cane był ceniony za siłę, lojalność i łagodność. Używany był także do polowań na duża zwierzynę.

   

Charakterystyka:

Nazwa Corso Cane pochodzi od łacińskiego słowa protektora Corso Cane – czujny strażnik  (ale nie groźny). Ma stabilną i niezawodną osobowość.  Potrzebuje wczesnej socjalizacji. Na podwórku lub w domu, trzyma się blisko opiekunów. Kocha swój dom i potrzebuje uwagi każdego członka rodziny. Jest przyjazny i otwarty na wszystkich. Ma silne poczucie własnego miejsca. Niezależny, skłonny do dominacji. Wspaniały stróż. Ma doskonałe poczucie obowiązku. Nie szczeka ani losowo, ani nadmiernie.
Rasa ta nie ma jednolitego wzorca, gdyż po prawie całkowitym jej wyginięciu odbudowano ją w dwóch typach: wysoki o długich kończynach i długiej kufie oraz średni o krótkiej kufie. Bardziej znane są psy średnie.
Mają atletyczną, muskularną budowę. Sierść krótką i błyszczącą. Umaszczenie: czarne, grafitowe, ciemnoszare, jasnopłowe (tzw. żółtawe), płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską. Sprawiają wrażenie zdrowych, mocnych psów.

     

Warto wiedzieć:

Corso Cane może żyć 10 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego i problemy z powiekami. Ma także skłonność do wzdęć. Podawanie mniejszych posiłków w ciągu dnia pomoże to kontrolować. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, wymaga tylko szczotkowania.

Zdjęcia: Zoja-cane-corso-3lata-autor-Dawid-Kobyliński
Komentarze
Wczytywanie...