Cane Corso

0 167

Historia:

Rasa ta pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Wywodzi się od molosów asyryjskich i jest spokrewniona z mastino napoletano. Corso Cane pochodzi od starożytnego psa wojownika Rzymu. Hodowany przez wieki stał się mniejszy i delikatniejszy niż jego potężny przodek. Corso Cane od dawna jest popularnym włoski psem gospodarskim. Nieustannie czuwa nad bydłem i pilnuje innego mienia. Przez wiele pokoleń, Corso Cane był ceniony za siłę, lojalność i łagodność. Typ tej rasy nie jest ujednolicony, ponieważ rasę tę odbudowywano w latach 70-tych, po prawie całkowitym jej wyginięciu.

Charakterystyka:

Nazwa Corso Cane pochodzi od łacińskiego słowa protektora Corso Cane – czujny (ale nie groźny). Pies ten ma stabilną i niezawodną osobowość. Na podwórku lub w domu, trzyma się blisko swego pana. Kocha swój dom i potrzebuje uwagi każdego członka rodziny. Corso Cane jest przyjazny i otwarty na wszystkich, ale ma silne poczucie własnego miejsca. Wspaniały stróż, ma doskonałe poczucie obowiązku. Nie szczeka, ani losowo, ani nadmiernie. Wyróżnia się dwa typy psów rasy Cane Corso: wysoki, o długich kończynach, długiej kufie oraz pies średniej wielkości o krótkiej kufie. Preferuje się jednak psy drugiego typu. Mają atletyczną, muskularną budowę. Sierść ich jest krótka, błyszcząca. Umaszczenie może być: czarne, grafitowe, ciemnoszare, jasnopłowe (tzw. żółtawe), płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską. Sprawiają wrażenie zdrowych, mocnych psów.

Warto wiedzieć:

Corso Cane może żyć 10 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego i problemy z powiekami. Corso Cane ma także skłonność do wzdęć. Podawanie mniejszych posiłków w ciągu dnia pomoże to kontrolować. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, wymaga tylko szczotkowania.

Komentarze
Wczytywanie...