Buldog Amerykański

0 2 256

Historia:

Buldog pochodzi z Anglii. Służył jako pies do przepędzania bydła i ochrony dobytku swoich właścicieli. Jako silne i odważne zwierzę toczył również, bardzo wtedy popularne, walki z bykami. Kiedy ten krwawy sport, w roku 1835 został w Anglii zakazany, pierwotny typ buldoga zniknął z Wysp Brytyjskich i został zastąpiony przez psa niższego, bardziej krępego i ogółem mniej atletycznego, noszącego obecnie nazwę buldog angielski ( English Bulldog ). Pierwotny buldog został zachowany przez imigrantów z Wielkiej Brytanii. Zabrali swoje psy ze sobą do południowych stanów USA, gdzie były używane jako pracujące psy na farmach. Obecnie jest to rasa bardzo popularna w USA. Buldog amerykański służy do pracy na farmie, jako pies obronny i do polowania na grubą zwierzynę, np. niedźwiedzie czy dziki.

Charakterystyka:

Buldog amerykański to wielki pies rodzinny. Bardzo pragnie zaangażowania w życie swojej rodziny. Przy odpowiednim szkoleniu i socjalizacji, jest niezwykle lojalny. Dokonuje wszelkich starań w celu obrony swojego pana. Jest zdecydowany, ma imponującą kondycję i wytrzymałość. Jest zawsze skory do gry i zabawy na podwórku. Ten pracujący pies stale musi się poruszać i wykonywać zadania. Nie najlepsze jest dla niego małe mieszkanie. Musi codziennie chodzić na długie spacery, potrzebuje bowiem dużo świeżego powietrza do utrzymania zdrowego umysłu i ciała. Będąc dominującym psem, potrzebuje zarówno doświadczonego trenera jak i opiekuna z twardą ręką, aby przypomnieć mu kto tu rządzi. Ten potężny pies, często nie jest świadomy własnej siły, dlatego musi mieć odpowiedni trening i kontakt z ludźmi, zwłaszcza w młodym wieku. Buldog amerykański jest bardzo dobrze umięśniony. Ma dużą, potężną głowę oraz szeroką klatkę piersiową. Uszy zazwyczaj nie są cięte. Posiada mocną budowę ciała, ale jest zwinny i lekki na nogach. Ma sierść krótką, twardą i sztywną w dotyku, gładko przylegającą do ciała. Maść cała biała, pstrokata lub do 90 % powierzchni kolorowe łaty, cętkowane lub w każdym odcieniu brązu lub czerwieni.

Warto wiedzieć:

Buldog amerykański jest większy, wyższy, bardziej zwinny i szybszy od swoich angielskich krewniaków. Bardzo agresywny, nie toleruje innych psów tej samej płci. Wciąż posiada silny instynkt łowiecki i będzie atakował obce zwierzęta i koty. Są dwa główne typy buldogów amerykańskich: Scott i Johnson, nazwane od nazwisk swoich stwórców, oraz tzw. typ hybrydowy, który jest ich połączeniem. Buldog amerykański typu Scott, jest też nazywany typem „performance” albo „standard”. Jest lżejszy, bardziej atletyczny i zwinny niż buldog typu Johnson. Lepiej sprawdza się też w pracy na farmie. Buldog amerykański typu Johnson, nazywany jest też typem „bully” bądź „classic”. Jest większy, bardziej masywny, często posiada większą głowę z krótszą, bardziej pomarszczoną kufą. Nie jest tak wszechstronny jak pies typu Scott, ale jest za to bardziej popularny jako pies obronny i towarzyszący. Buldog amerykański może żyć 15 lat. Ogólnie zdrowy, może czasami rozwijać się u niego dysplazja stawu biodrowego.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Buldog_ameryka%C5%84ski#/media/File:American_Bulldog_600.jpg

Komentarze
Wczytywanie...