Brabantczyk

0 753

Historia:

Brabantczyk pochodzi z Belgii, od małego szorstkowłosego psa Smousje z okolic Brukseli. W XIX wieku dokonano krzyżówki z Ruby King Charles Spanielem i mopsem, uzyskano w ten sposób psa o krótkiej, czarnej sierści. Hodowany był do ochrony stajni i wozów przed gryzoniami, do polowania na szczury. Brabantczyk stał się na początku XX wieku psem bardzo popularnym, dzięki okazanemu zainteresowaniu przez królową belgijską Marię Henriettę. Dziś rasa ta cieszy się dużą popularnością w Anglii, Skandynawii i Ameryce Północnej. W Polsce rzadko spotykana. Brabantczyk jest przede wszystkim psem towarzyszącym.

Charakterystyka:

Brabantczyk to mały, wesoły, swawolny piesek do towarzystwa. Jest przyjazny, bezkonfliktowy i tolerancyjny. Przyjaźnie nastawiony do innych psów. Uwielbia przebywać z rodziną, bawić się i grać w różne gry. Ma dobry kontakt ze starszymi dziećmi. Bardzo źle znosi samotność. Jest wymagający i bardzo chce być w centrum uwagi. Ma wysokie mniemanie o sobie. Wymaga wczesnej socjalizacji. Szkolenie jest dla niego niezbędne, w przeciwnym razie może stać się nieśmiały i nieposłuszny. Brabantczyk to mały piesek o małpim pysku. Występuje w dwóch odmianach gładkowłosej i szorstkowłosej. Jego umaszczenie jest czarne podpalane, brunatne lub rude i czarne.

Warto wiedzieć:

Brabantczyk to mały pies do towarzystwa. Może mieszkać w mieszkaniu, ale potrzebuje spacerów, dużo uwagi. Nie można go pozostawiać samego w domu.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brabantczyk

Komentarze
Wczytywanie...