Border Collie

0 312

Historia:

Uważany za najlepszego na świecie psa pasterskiego, Border Collie pochodzi z obszaru przygranicznego na granicy Szkocja/Anglia z Northumberland. Jest mieszaniną Spaniela i ras droving. Niektórzy eksperci twierdzą, że angielskie pasterskie psy zostały przywiezione przez Rzymian, którzy wylądowali w Wielkiej Brytanii. Ich inteligencja i zdolność adaptacji sprawiły, że stały się najlepszymi psami w poszukiwaniu narkotyków i wykrywania bomb, nie wspominając o kierowaniu osób niewidomych i pomocy niepełnosprawnym.

Charakterystyka:

Border Collie to lojalne i inteligentne zwierzątka z nadwyżką energii, tzn. nie będą one po prostu spędzać czasu na kanapie. Potrzebują dużo miejsca do ruchu, a więc duże podwórko (lub nawet gospodarstwo) najbardziej im odpowiada. Te psy są idealnymi towarzyszami dla tych, którzy pracują na zewnątrz. Łatwy w szkoleniu i chętny do proszenia, Border Collie może być czasem perfekcjonistą, jeśli chodzi o naukę i wykonywanie nowych umiejętności. Jeżeli dostanie zadania, będzie służył przez cały dzień. Tworzy silną więź z właścicielem. Border Collie, dość szybko da znać, gdy ktoś zbliża się do domu. Ma naturalne pasterskie instynkty. Są to trudne i ciągle zajęte psy z określoną siłą i koncentracją. Kochają ludzi, którzy lubią sporty. Są wielkimi konkurentami w zawodach. Border Collie to średni pies z lekką ramą i długimi włosami, ma nieco szeroką głowę, stożkową kufę, na pół poderwane uszy i ciemne, owalne oczy. Długi ogon, który czasami podnosi, ale nigdy nie zwija nad grzbietem. Ma dwa rodzaje sierści,  grubą i gładką.  Kolory jego umaszczenia to czarny, czarno-biały, czerwony i biały, tri-kolorowy i czarno-szary. Ogólnie rzecz biorąc, Border Collie mają atletyczną budowę ciała, jest silny i zwinny, szybki i skoordynowany,  wydaje się, ze jest zawsze gotowy do akcji.

Warto wiedzieć:

Jeśli po prostu szukasz ładnego zwierzaka dla rodziny, Border Collie nie może być idealnym wyborem. Jest psem wymagającym. Potrzebuje dużo uwagi, dużo ćwiczeń na świeżym powietrzu i jeśli to możliwe, coś do zrobienia. Może to być zadanie, ćwiczenie lub „pasterska” gra. Border Collie jest tak przebiegły, inteligentny i pełen energii, że byłoby wstyd zostawić go w spokoju przez cały dzień w domu. Lekcje posłuszeństwa i szkolenia są u niego konieczne. Ma tendencję do dominowania słabej woli właścicieli, więc upewnij się, że Border Collie wie, kto jest szefem. Jednak surowe kary lub surowe traktowanie może wywołać dziwne, irracjonalne reakcje. Regularne dawki pozytywnego wzmocnienia pomogą im się rozwijać. Zawsze pamiętaj, aby utrzymać go w aktywnej formie. Jeśli się nudzi lub jest zaniedbany, może powodować problemy będąc destrukcyjny na podwórku. Zdrowy Border Collie może żyć 15 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, głuchotę i padaczkę.

źródło zdjęcia:
By Sannse, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165982

Komentarze
Wczytywanie...