Border Collie

0 1 051

Historia:

Uważany za najlepszego na świecie psa pasterskiego, Border Collie pochodzi z obszaru przygranicznego na granicy Szkocja/Anglia z Northumberland. Jest mieszaniną Spaniela i ras droving. Niektórzy eksperci twierdzą, że angielskie psy pasterskie zostały przywiezione przez Rzymian, którzy wylądowali w Wielkiej Brytanii. Ich inteligencja i zdolność adaptacji sprawiły, że stały się najlepszymi psami w poszukiwaniu narkotyków i wykrywania bomb, nie wspominając o kierowaniu osób niewidomych i pomocy niepełnosprawnym.

Zdjęcie: Kiwi-border-collie-3lata-autor-Renata-Kusiak

Charakterystyka:

Border Collie to lojalne i inteligentne zwierzątka z nadwyżką energii, tzn. nie  spędzają czasu na kanapie. Potrzebują dużo miejsca do ruchu, duże podwórko (lub nawet gospodarstwo) najbardziej im odpowiada. Ten pies jest idealnym towarzyszem dla tych, którzy pracują na zewnątrz. Łatwy w szkoleniu i chętny do wykonywania poleceń, Border Collie może być czasem perfekcjonistą, jeśli chodzi o naukę i wykonywanie nowych umiejętności. Jeżeli dostanie zadanie do wykonania, będzie służył i pracował przez cały dzień. Tworzy silną więź z właścicielem. Dość szybko da znać, gdy ktoś zbliża się do domu. Ma naturalne pasterskie instynkty. Border Collie  to trudne i ciągle zajęte psy z określoną siłą i koncentracją. Kochają ludzi, którzy lubią aktywny tryb życia i sporty. Są wielkimi konkurentami w zawodach.
Border Collie to średni pies z lekką ramą i długimi włosami, ma nieco szeroką głowę, stożkową kufę, na pół poderwane uszy i ciemne, owalne oczy. Długi ogon, który czasami podnosi, ale nigdy nie zwija się nad grzbietem. Ma dwa rodzaje sierści,  grubą i gładką.  Kolory jego umaszczenia to czarny, czarno-biały, czerwony i biały, tri-kolorowy i czarno-szary. Ogólnie rzecz biorąc, Border Collie ma atletyczną budowę ciała, jest silny i zwinny, szybki i skoordynowany,  wydaje się, że  zawsze gotowy jest do akcji.

Zdjęcie: Abi-border-collie-2lata-autor-Marta-Kućmierowska

Warto wiedzieć:

Jeśli po prostu szukasz ładnego zwierzaka dla rodziny, Border Collie nie może być idealnym wyborem. Jest psem wymagającym. Potrzebuje dużo uwagi, dużo ćwiczeń na świeżym powietrzu i jeśli to możliwe, coś do zrobienia. To inteligentny pies dla inteligentnego opiekuna. Może to być zadanie, ćwiczenie lub „pasterska” gra. Border Collie jest tak przebiegły, inteligentny i pełen energii, że byłoby wstyd zostawić go w spokoju przez cały dzień w domu. Lekcje posłuszeństwa i szkolenia są u niego konieczne. Ma tendencję do dominowania słabej woli właścicieli, więc upewnij się, że Border Collie wie, kto jest szefem. Jednak surowe kary lub surowe traktowanie może wywołać dziwne, irracjonalne reakcje. Regularne dawki pozytywnego wzmocnienia pomogą im się rozwijać. Zawsze pamiętaj, aby utrzymać go w aktywnej formie. Jeśli się nudzi lub jest zaniedbany, może powodować problemy będąc destrukcyjny na podwórku. Zdrowy Border Collie może żyć 15 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, głuchotę i padaczkę.

Zdjęcie główne: Florka-border-collie-5lat-autor-Hania-Fijałkowska
Komentarze
Wczytywanie...