Bolończyk

0 831

Historia:

Pochodzący z Bolonii we Włoszech, Bolończyk, był ukochanym pieskiem bogatych rodzin w okresie Renesansu. Cosimo de Medici i król Umberto podarowali te puszyste zwierzaki jako prezenty dla rodziny, przyjaciół i innych dostojników. Później jego arystokratyczny status osłabł, ale hodowcy i miłośnicy przywrócili osobowość tej rasy. Jest to jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych.

Charakterystyka:

Bolończyk może wyglądać jak Bichon Frise, ale jego osobowość jest raczej inna, jest mniej hałaśliwy. Bolognese ma bardzo silne więzi z członkami rodziny. Z zadowoleniem wita obcych, ze spokojem i godnością ich przyjmuje. Uwielbia spacery popołudniowe, wycieczki po polach i parkach, gry na podwórku. Potrzebuje dużo uwagi i uczucia, bez nich może stać się prostacki i znudzony. Bolończyk pokryty jest długą, puszystą warstwą białej sierści. Ma średniej wielkości głowę, wiszące uszy, ciemny nos i oczy. Ma pióropuszowy ogon.

Warto wiedzieć:

Bolończyk może żyć 15 lat ze stosunkowo niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych. Pielęgnacja jest dość prosta. Długi, biały płaszcz należy szczotkować codziennie, powinien odwiedzać profesjonalnego groomera co kilka miesięcy. Bolognese jest całkowicie zadowolony z życia salonowego w domu, powinien mieć jednak codzienne spacery, aby zachować zdrowie.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=254572

Komentarze
Wczytywanie...