Bokser

0 744

Historia:

Bokser – rasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XIX wieku w Niemczech jako pies stróżujący, do polowań i do szczucia na byki. Ceniony był za swoją wytrzymałość, siłę i posłuszeństwo. Później wykorzystano go jako psa pasterskiego, a nawet i cyrkowego. Po II wojnie światowej, żołnierze amerykańscy wywieźli Boksera z Europy do swoich domów i szybko stał się popularny w USA. Współcześnie jest użytkowany jako pies towarzyszący, obrończy i użytkowy.

Charakterystyka:

Bokser to pies żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw. Jest bardzo cierpliwy i delikatny w stosunku do dzieci. Sprawdza się w szkoleniu, wymaga jednak odpowiedniej stymulacji i regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność. Dla Boksera zabawką może być prawie wszystko. Potrzebuje  dużo uwagi. Czas, spacery, zabawy, posłuszeństwo są zawsze mile widziane. Jest niezwykle związany z otoczeniem, służy jako bardzo niezawodny pies strażniczy, jednak na ogół przyjazny w poznawaniu nowych ludzi. Jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. Może być zbyt hałaśliwy, ale nigdy nie traci cierpliwości i dobrej natury. Jest wierny i czuły. Boksery mają zwartą ramkę, która wygląda elegancko i potężnie. Ich chude, dobrze rozwinięte mięśnie są zazwyczaj widoczne pod napiętą, niepogniecioną skórą i noszą się w sposób dumny i zrównoważony. Mają rzeźbioną głowę w stosunku do ich ciała, rozwarte nozdrza, kufy tępe. Mają silne szyje, krótkie plecy, zadokowany ogon i proste przednie nogi. Ich napięta sierść w szczelnej warstwie, może być w różnych kolorach: beżowy, opalony brąz, odcienie czerwonego z białymi znaczeniami. Boksery, czasami starają się zdominować swojego właściciela. Najlepszym sposobem na to aby utrzymać władzę jest odpowiednie szkolenie i socjalizacja w zarządzaniu skrajnych aspektów jego energicznej osobowości.

Warto wiedzieć:

Boksery są wrażliwe na ciepło i zimno. Ich krótkie mordki sprawiają, że trudno im ochłodzić się w dużej wilgotności powietrza, a ich płaszcze nie są wystarczająco grube na zimno. Zdrowy Bokser może żyć 14 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują nowotwory (zwłaszcza w starszych bokserów), alergie skórne, dysplazję stawu biodrowego i problemy z sercem. Mają tendencję do ślinienia się i chrapania. Potrzebują mnóstwo ćwiczeń, aktywności i kontaktu z człowiekiem aby utrzymać dobre zdrowie i szczęście.

źródło zdjęcia:
By Flickr user boxercab – Flickr here, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1615599

Komentarze
Wczytywanie...