Boerboel

0 969

Historia:

Boerboel, rasa psa w typie molosa, wyhodowana w RPA w XVII wieku. Użytkowana jako pies obronny, stróżujący i pies towarzysz. Zarejestrowana początkowo tylko w RPA, zyskała popularność na całym świecie, również w Polsce. Do południowej Afryki przodkowie tej rasy trafili wraz z Burami. Były to głównie psy w typie mastifa i buldoga.

Charakterystyka:

Boerboel to sławny w swoim ojczystym RPA obronny pies stróżujący, bez agresji, ale to także delikatny i czuły towarzysz domowego ogniska. Lubi być blisko swojej rodziny, uwielbia gry i zabawy, chce uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach. Mówi się, że jest bardzo spostrzegawczy. Boerboel może podobno wyczuć nastrój swojego właściciela. Zapoznany z przyjaciółmi rodziny, jest dla nich miły i przyjemny. Im więcej osób gra z nim na podwórku, tym bardziej jest zadowolony. Boerboel ma gęsty płaszcz, który zwykle ma kolor biały, brązowy, brązowo-czerwony lub jest w różnych odcieniach pręgowanego. Jego szeroka, płaska, kwadratowa głowa ma czarny pysk, szerokie nozdrza, szeroko osadzone oczy i wiszące V-kształtne uszy. Boerboel ma silny kark, głęboką klatkę piersiową i krótki ogon.

Warto wiedzieć:

Boerboel może żyć 13 lat ze stosunkowo nielicznymi problemami zdrowotnymi. Bardzo łatwy do pielęgnacji, po prostu wymaga regularnego szczotkowania i okazjonalnych kąpieli. Duży i aktywny, Boerboel nie jest szczęśliwy w mieszkaniu. Zalecany jest dla niego duży, ogrodzony plac. Musi mieć dużo ruchu, aby był fizycznie i psychicznie zdrowy. Należy prowadzać go na smyczy i nie zapominać, że jest to duży, silny pies.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=641412

Komentarze
Wczytywanie...