Berneński pies pasterski

0 581

Historia:

Berneński pies pasterski nazwany został na cześć szwajcarskiego stanu Berno. Jest jednym z czterech standardowych, górskich psów szwajcarskich. Jest podobny do Appenzellera, Sennenhunda i dużego Entlebuchear Sennenhunda, jednak z wyjątkiem jego długiego i płynnego płaszcza. Przez wieki Berneńczyk pracował w gospodarstwie rolnym w Szwajcarii, chronił własności i ciągnął wozy. Dziś jest popularny jako zwierzę domowe.

Charakterystyka:

Bernejskie psy pasterskie to spokojne, łagodne towarzysze. Jako szczeniaki, mogą wydawać się bardzo szczekliwe. Kiedy dorosną stają się bardziej zrelaksowane. Mają cechy pracującego psa, ale tak naprawdę uwielbiają przebywać w domu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Są wspaniałymi towarzyszami dla dzieci. Czasami też podejmują opiekę nad innymi zwierzętami, nawet kotami.  Mają dużo czułości. Są bardzo lojalne i bardzo przywiązane do opiekunów. Berneńczyki są posłuszne, inteligentne, ciekawe. Są niezawodnymi strażnikami. Mają duże i solidne tułowia z długim, jedwabistym i trójkolorowym płaszczem. Mają ciemne i przyjazne oczy, ciemne nosy i uszy wiszące, silną szyję, krzaczasty, nisko wiszący ogon. Ich długie, czasami faliste płaszcze są czarne ze znaczeniami białego i brązowego koloru.

Warto wiedzieć:

Berneńczyki lubią spędzać czas w domu, ale potrzebują także energicznego spaceru. Ze względu na ich grube płaszcze, źle znoszą upalne dni. Bardzo lubią pracować w zagrodzie. Zdrowy berneński pies pasterski może żyć 10 lat, ale średni wiek wynosi 8 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję łokcia, dysplazję stawu biodrowego i problemy z oczami. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Należy szczotkować go co kilka dni.

źródło zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=Bernese+Mountain+Dog+photo&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&

Komentarze
Wczytywanie...