Bergamasco

0 611

Historia:

Bergamasco najprawdopodobniej pochodzi z XVI wieku z Włoch. Występował w rejonie Alp Włoskich w dolinie rejonu Bergamo, stąd też pochodzi jego nazwa. Wykorzystywano go do pilnowania stad owiec. Bergamasco to pasterski pies użytkowy. W Polsce mało znany.

Charakterystyka:

Bergamaso to wytrzymały i twardy pies, przyzwyczajony do życia w warunkach górskich. Ponieważ pracował dzień i noc z dala od ludzi stał się samotnikiem, psem samodzielnym, chodzącym własnymi ścieżkami. Lubi także przebywać blisko człowieka, potrzebuje uwagi i miłości. Jest doskonałym stróżem i prawdziwym towarzyszem w potrzebie. Jest nieufny wobec obcych i nie całkiem podporządkowany. Posiada zdolności szybkiego uczenia się, jest przy tym zrównoważony i cierpliwy. Jego obfita szata sprawia, że wydaje się bardziej potężny niż jest w rzeczywistości. Na jego szacie formułują się dredy, które mogą osiągać znaczną długość. Ma gruby i płaski włos. Występuje w kolorach szarym i płowym oraz matowej czerni.

Warto wiedzieć:

Bergamasco wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na swój charakterystyczny włos. Psy wystawiane na wystawie potrzebują znakomitego specjalisty fryzur. Te, które hodowane są do pracy i do towarzystwa ze względów higienicznych powinny być odpowiednio krótko przycinane.

źródło zdjęcia:
By Luigi Guidobono Cavalchini (Josephine06) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6054942

Komentarze
Wczytywanie...