Basenji

0 765

Historia:

Basenji to starożytna rasa, pochodząca z czasów faraonów. Używany w Afryce Środkowej od tysięcy lat, Basenji był ceniony za swą szybkość, inteligencję i ciszę. Afrykańscy myśliwi, używali go do szeregu obowiązków, tj.: pobierania, wskazywania, śledzenia i pasania bydła. Pierwsze Basenji przywiezione do Europy w XIX wieku nie przetrwały. Dopiero w 1937 roku, te wyjątkowe psy zostały wprowadzone do Anglii i Ameryki. Wywołały sensację.

Charakterystyka:

Basenji jest znakomitą rasą służącą do polowania, ale mogą też bardzo wygodnie żyć w domu. Lubią się bawić, odkrywać coś nowego, zawsze znajdują sposób, aby namówić do zabawy swojego opiekuna. Ich inteligencja i przebiegłość nie ma sobie równych. Basenji wydają bardzo ciekawe dźwięki w zależności od nastroju. Potrafią wyć, krzyczeć lub szczekać. Basenji tak jak człowiek, potrafią robić różne miny na twarzy, podnosić brwi, gdy wyczuwają niebezpieczeństwo lub podnieść jedną brew, kiedy się martwią. Basenji to mieszanka sprytu, zaradności i niezależności . Wiedzą, jak dbać o siebie i o miłość człowieka. Tworzą bardzo silne więzy ze swoimi opiekunami. Gdy są prawidłowo wyszkolone, potrafią bawić się z dziećmi. Basenji to małe błotne psy, mają migdałowe oczy, ciemny nos i pomarszczone czoło, co czasami nadaje im zmartwiony wygląd.

Warto wiedzieć:

Basenji są nieufne w stosunku do ludzi i psów. Jeśli są zaniedbane lub wyłączone z życia rodzinnego, mogą dostać depresji. Czasami może to prowadzić do destrukcji. Jeśli przebywają same na podwórku całymi godzinami, Basenji mogą łatwo przekopać ogród lub wymyślić jakiś sposób, aby przeskoczyć przez płot. Potrzebują dużo ćwiczeń, aby być zdrowym psychicznie i fizycznie. Są również wspaniałymi partnerami joggingu. Zawsze należy trzymać je na smyczy. Zdrowy Basenji może żyć 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dolegliwości nerek, biodra, oczu i problemów jelitowych. Basenji to czyste zwierzęta, tak jak koty, często oczyszczają swoje futro przez lizanie. Dobre szczotkowanie powinno odbywać się co kilka dni.

źródło zdjęcia:

Basenji Dog 4

Komentarze
Wczytywanie...