Appenzeller

0 649

Historia:

Jeden z czterech szwajcarskich psów górskich, Appenzeller pies pasterski (Appenzeller Sennenhund) po raz pierwszy sklasyfikowany w XIX wieku. Rasa ta najprawdopodobniej pochodzi z epoki brązu,  psów pracujących. Przez pokolenia szwajcarskich rolników, psy te używane były do pasienia owiec, ciągania wózków, ochrony własności i zapewnienia towarzystwa.

Charakterystyka:

Pies pasterski Appenzeller ma żywą osobowość. Jest kochający i czuły dla wszystkich członków rodziny. Bardzo inteligentny i elastyczny. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i dziećmi. Nieco nieufny wobec obcych. Przywiązuje się do swojego właściciela lub trenera. Energiczny, pracowity, lubi pracę w przestrzeniach szeroko otwartych. Appenzeller – pies górski, ma umięśnioną, średnią klatkę pokrytą krótką, błyszczącą powłoką, która  zazwyczaj jest czarna lub brązowa i biała z rdzawymi plamami. Ma szeroką, płaską głowę, wiszące uszy, małe i ciemne oczy.

Warto wiedzieć

Pies pasterski Appenzeller może żyć 12 lat. Ma stosunkowo nieliczne problemy zdrowotne. Pielęgnacja jest bardzo prosta, wystarczy myć i kąpać sporadycznie. Ten aktywny i niestrudzony pracą, pies pasterski potrzebuje miejsca do biegania oraz powierzchnię do zabaw. Nawet w dużym ogrodzonym ogrodzie może czuć się ograniczony. Bez względu na miejsce, pies potrzebuje długich, codziennych spacerów dla utrzymania formy.

zdjęcie główne: Appenzeller-2,5roku-autor-Margarete-Habura
Komentarze
Wczytywanie...