Appenzeller

0 61

Historia:

Jeden z czterech szwajcarskich psów górskich, Appenzell pies pasterski (Appenzeller Sennenhund) po raz pierwszy sklasyfikowany w XIX wieku. Jednak rasa ta najprawdopodobniej pochodzi z epoki brązu psów pracujących. Był i jest używany, przez pokolenia szwajcarskich rolników, do pasienia owiec, ciągania wózków, ochrony własności i zapewnienia towarzystwa.

Charakterystyka:

Pies pasterski Appenzell ma żywą osobowość. Jest kochający i czuły dla wszystkich członków rodziny. Jest bardzo inteligentny i elastyczny. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i dziećmi. Appenzell jest nieco nieufny wobec obcych. Przywiązuje się do swojego właściciela lub trenera. Jest energiczny, pracowity, lubi pracę w przestrzeniach szeroko otwartych. Appenzell psy górskie mają umięśnione, średnie klatki pokryte krótką, błyszczącą powłoką, która jest zazwyczaj czarna lub brązowa i biała z rdzawymi plamami. Mają szerokie, płaskie głowy, uszy wiszące, małe i ciemne oczy.

Warto wiedzieć

Pies pasterski Appenzell może żyć 12 lat. Ma stosunkowo nieliczne problemy zdrowotne. Pielęgnacja jest bardzo prosta, wystarczy myć i kąpać sporadycznie. Ten aktywny i niestrudzony pracą, pies pasterski Appenzell, potrzebuje miejsca do biegania oraz powierzchnię do zabaw. Nawet w dużym ogrodzonym ogrodzie może czuć się ograniczony. Bez względu na miejsce, pies pasterski Appenzell potrzebuje długich, codziennych spacerów dla utrzymania formy.

Komentarze
Wczytywanie...