Alpejski gończy krótkonożny

0 108

Historia:

Alpejski gończy krótkonożny pochodzi z Australii z terenów Alp Austriackich. Występował także w Alpach bawarskich i w Gryzonii. Przodkami tej rasy są psy gończe i jamniki. Alpejski gończy używany był jako pies myśliwski do tropienia grubej, zranionej zwierzyny oraz jako pies gończy na zające, lisy i dziki. Pracował w górach i był przede wszystkim towarzyszem i pomocnikiem myśliwych. Jest to pies jamniko-gończy. W Polsce rasa rzadko spotykana.

Charakterystyka:

Alpejski gończy krótkonożny to wytrzymały i wszechstronnie uzdolniony, górski pies myśliwski. Jest odporny na warunki pogodowe panujące w Alpach. To pies niezwykle ambitny i pracowity, czasami uparty. Ma nieustraszone usposobienie. Mocno związany ze swoim opiekunem, przyjacielski i inteligentny. Alpejski gończy ma mocny, muskularny korpus. Jego skóra jest elastyczna, bez żadnych fałd, włos gęsty i równie gęsty podszerstek. Umaszczenie jest w kolorze czerwonym z czarnymi włosami lub czarnym podpalanym z czerwono-brązowymi plamami na głowie, klatce piersiowej, łapach i końcówce ogona. Psy tej rasy mają krótkie nogi,  dobrze umięśnione.

Warto wiedzieć:

Alpejski gończy krótkonożny to przede wszystkim pies myśliwski, najlepiej czuje się na dużej przestrzeni, w ciągłym ruchu. Nie jest psem kanapowym i źle czuje się żyjąc w mieszkaniu. Ogólnie jest to zdrowa rasa, bez obciążeń genetycznych.

Komentarze
Wczytywanie...