Alaskan Husky

0 818

Historia:

Ten ogromny z zewnątrz pies pochodzi z Alaski, gdzie został wyhodowany do ciągnięcia i wyścigów zaprzęgów. Alaskan Husky to mieszanka wielu psów, w tym Siberiana Husky, owczarka niemieckiego i Eskimosa Husky, Border Collie i innych. Psy tej rasy były hodowane do pracy,  więc ich wygląd nie został uznany za ważny. Choć Siberian Husky był pierwszy, pozycja Alaskana Husky szybko wzrosła do wysokiego miejsca na listach psów wyścigowych ze względu na ich niesamowitą prędkość. Obecnie w większości wyścigów psich zaprzęgów biorą udział Alaskany Husky.

Charakterystyka:

Alaskan Husky jest spokojniejszy od swoich kuzynów takich jak Siberian Husky i Alaskan Malamute. Jest przyjazny dla rodziny. Ten północny pies nie jest dobrym psem stróżującym, rzadko bowiem szczeka i jest bardziej prawdopodobne, że powącha nieznajomego niż go zaatakuje. Alaskan Husky jest bardzo delikatnym stworzeniem. Posiadanie go oznacza posiadanie towarzysza, który jest żywy, zabawny, inteligentny i niefrasobliwy. Alaskan Husky uwielbia mieszkać w rodzinie, ale może również  dobrze żyć w domu singla. Dobrze się czuje z nieco starszymi dziećmi. Lubi przestrzenne domy najlepiej z dziedzińcem. Ma solidny kolor, zazwyczaj szary, czarny i biały, ale czasami brązowy, kremowy lub czerwony. Ma bardzo ciężkie podkłady sierści, aby chroniły go przed czynnikami zewnętrznymi w ciąganiu sanek. Alaskan Husky ma długie nogi, chude ciało, głęboką klatkę piersiową, spiczaste uszy i zwykle brązowe oczy. Psy tej rasy często wyglądają jak skrzyżowanie syberyjskich i malamuta, niektóre wyglądają jak wilki, inne są mieszanką wielu ras. Mają wielki puszysty ogon. Wyją jak wilk.

Warto wiedzieć:

Alaskan Husky to zwierzę stadne. Potrzebuje ponadto dużo ruchu, który jest ważny nie tylko dla jego zdrowia, ale również dla jego postawy. Znudzony może być bardzo destrukcyjny. Uwielbia wędrówki. Teren wybiegu powinien posiadać odpowiednie ogrodzenie, a wykorzystanie smyczy podczas spaceru jest koniecznością. Znane są również przypadki ucieczki, co oznacza,  że oprócz bardzo wysokiego płotu powinny być blokady wokół dolnej części ogrodzenia, aby zapobiec kopania i podkopywania.

źródło zdjęcia:
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1473288

Komentarze
Wczytywanie...