Akita

0 944

Historia:

Akita pochodzi z północnych gór Japonii (region Akita). Na  wyspach japońskich pojawił się 5000 lat temu. Był towarzyszem Samurajów. Zajmuje ważne miejsce w japońskiej mitologii i literaturze. Psy tej rasy cieszyły się wielkim poważaniem i stanowiły dużą wartość zarówno materialną jak i intelektualną. Dziś są popularne na całym świecie. Pracują jako psy policyjne, saneczkarskie, stróżujące. Po II wojnie światowej wielu amerykańskich żołnierzy przywiozło Akitę z Japonii do domu w Ameryce. W Japonii nadal  uważane są za narodowy skarb i symbol dobrego zdrowia i pomyślności.


Zdjęcie: Shiba-akita-inu-6lat-autor-Wiktoria-Zabiega

Charakterystyka:

Akita Inu ma reputację zaciętego myśliwego, ale w domu może być łagodny i delikatny. Pełni rolę kumpla, łatwo dostosowuje się do rodziny. Nie jest typem psa do przytulania godzinami na kanapie, ale jest słodki, kochający i niezawodny jako towarzysz. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi, zwłaszcza z tymi, które zna. Psy tej rasy mogą być nieufne w stosunku do obcych ludzi (lub hałaśliwych dzieci ), ale ostatecznie przyzwyczajają się do nowych ludzi i sytuacji. Akita nie szczeka zbyt wiele. Jest  bardzo inteligentny i elastyczny, dzięki czemu doskonały jest jako pies stróżujący. Posiada silny instynkt terytorialny. Pewny siebie. Nie można go przekupić. Kocha turystykę, polowania, gry, kąpiel w rzekach i jeziorach.

Akita ma dużą, solidną ramę pokrytą grubą wodoodporną warstwą sierści. Kolor sierści może być rudopłowa, pręgowana, biała, sezamowa. Posiada szeroką głowę, krótką kufę, nos czarny i spiczaste uszy. Jego trójkątne oczy są ciemne i głęboko osadzone. Ma grubą, muskularną szyję, szerokie ramiona, silne plecy i kręcony ogon.

Warto wiedzieć:

Akita Inu oprócz wielkiej siły fizycznej ma również silną osobowość. Potrzebuje właściciela, który może poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, cierpliwości i szkolenia dla prawidłowej socjalizacji. Akita może z łatwością dostosować się do życia w mieszkaniu, ale potrzebuje mnóstwo codziennych ćwiczeń do utrzymania zdrowego stanu umysłu i ciała. Mieszkańcy miast powinny wyprowadzać Akitę na energiczne, codzienne spacery. W miejscach publicznych zawsze powinien być na smyczy. Zdrowy Akita żyje 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego i niedobory immunologiczne, choroby oczu i problemy z tarczycą. Nie wymaga specjalnych zabiegów higienicznych. Od czasu do czasu potrzebuje porządnego szczotkowania sierści.

źródło zdjęcia:
By Peter Theakston – originally posted to Flickr as Molly grinning, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3783943

Komentarze
Wczytywanie...