Aidi

0 691

Historia:

Aidi pochodzi z gór Atlas w Maroko. Jest to rasa psa zaliczana do grupy molosów. Opracowany został przez plemiona koczownicze do polowania i do pilnowania stad zwierząt hodowlanych. Ze względu na znakomity węch, brał udział w polowaniach. Przodkami Aidi są duże azjatyckie psy pasterskie. Dziś pełni rolę psa stróżującego. W Polsce rasa ta nie jest znana.

Charakterystyka:

Aidi to pies silnie zbudowany i muskularny. Jest przyjazny wobec rodziny, ale nieufny wobec obcych. Ma silny instynkt obronny, dlatego wymaga szkolenia od najmłodszego okresu życia. Jest zwinny, sprytny, pełen energii. Prowadzi aktywny sposób życia. Umaszczenie tej rasy jest różne. Może być białe, piaskowe, czerwone, pręgowane, biało-płowe, biało-czarne lub trójbarwne. Aidi ma gęstą i dość długą sierść w szczególności na ogonie i tylnych nogach. Obfity włos chroni psa przed nadmiernym słońcem i zimnem w górach oraz przed atakami dzikich zwierząt. Wokół szyi, na podgardlu, włosy tworzą charakterystyczną grzywę, szczególnie u samców.

Warto wiedzieć:

Zdrowy Aidi może żyć 11 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego. Potrzebuje dużo ruchu i konstruktywnych działań. Pozostawiony sam sobie może być destrukcyjny.

źródło zdjęcia:
By nieznany – http://www.hundtorget.com, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=825188

Komentarze
Wczytywanie...