Affenpinczer

0 587

Historia:

Affenpinczer pochodzi z Niemiec, z XVII wieku. Wywodzi się z krzyżówki pinczerów niemieckich i azjatyckich psów typu mops. Używany był do stróżowania w gospodarstwach wiejskich. Odznaczał się odwagą i czujnością. Z pasją tępił szczury w stajni. Z biegiem lat stał się popularnym towarzyszem domu. Dziś jest przodkiem kilku ras w Europie, w tym sznaucera miniaturowego i brukselskiego Griffona.

Charakterystyka:

Affenpinczer to najmniejszy z pinczerów. Ten mały, kwadratowy piesek, maksymalnie osiąga do 28 cm wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza mordce, podobnej do mordki małpiej. Okrągłą głowę pokrywają długie włosy. Ma ciemne oczy i czarny nos. Posiada schludny, lekko nieestetyczny wygląd. Przydomek „Terier małpa” odnosi się nie tylko do wyglądu zewnętrznego. Affenpinczer uwielbia zabawę, posiada wielkie poczucie humoru. Swojego opiekuna pozdrawia zabawką w pysku jako zaproszenie do zmagania się i hasania po dywanie. Jest przy tym bardzo mocny i energiczny. Potrafi cieszyć się, gdy jest szczęśliwy. Jest pełen temperamentu, może być hałaśliwy. Futerko ma najczęściej żółte, czarno-cieniowane. Z powodu sztywnych tylnych łap ma charakterystyczny, drepczący chód. Jest kochający i wierny. W domu pełni rolę strażnika, a przy tym jest odważny i głośny. Reaguje na każdy hałas. Idealny piesek w małych przestrzeniach.

Warto wiedzieć:

Affenpinczer posiada ujmującą nieustraszoność. Podobnie jak wiele innych małych ras, nie ma pojęcia jak mały jest w rzeczywistości. Dla własnego bezpieczeństwa należy wyprowadzać go zawsze na smyczy. W przeciwnym razie może stanowić wyzwanie dla dużo większych psów. Zdrowy Affenpinczer może żyć 12 lat. Ogólnie zdrowy, lecz może chorować na oczy i mieć problemy z oddychaniem. Jego gruba warstwa włosów powinna być szczotkowana kilka razy w tygodniu, tak aby zapobiec maty. Jeżeli chodzi o przycinanie, powinien być pod profesjonalną opieką groomera.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pinczer_ma%C5%82pi#/media/File:Affenpinscher.jpg

Komentarze
Wczytywanie...