Wścieklizna. Groźna choroba zwierząt i ludzi

0 35

W związku z obchodzonym 28 września Światowym Dniem Wścieklizny, firma Merial, światowy lider w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt, angażuje się w globalną kampanię społeczną, której celem jest zwiększanie świadomości na temat wścieklizny oraz jej przeciwdziałaniu.

Co to jest wścieklizna?

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi, a także u dzikich i udomowionych zwierząt. Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Bardzo często spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. Za każdym razem wścieklizna prowadzi do różnych zmian w zachowaniu, począwszy od szału, a kończąc na paraliżu. W przypadku wystąpienia objawów klinicznych, wścieklizna każdorazowo kończy się śmiercią – nie tylko zwierząt, lecz także ludzi.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia?

Wirus jest przenoszony na inne zwierzęta bądź ludzi poprzez bliski kontakt ze śliną toczoną przez chore zwierzę (tj. pogryzienia, zadrapania, lizanie, kontakt śliny z pękniętym naskórkiem i błoną śluzową). W Europie znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu wścieklizny wśród psów pełnią lisy.

Jakie są skutki wścieklizny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia wściekliznę jako jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – śmiertelność wynosi 99,9% 1. Wścieklizna wciąż jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi:

o     odbiera 1 życie co 10 minut

o     40% ofiar to dzieci

o     3,3 miliarda ludzi na całym świecie jest zagrożonych

 Wściekliźnie można w 100% zapobiegać poprzez regularne szczepienia ochronne zwierząt. Biorąc pod uwagę, że psy są przyczyną ponad 95% przypadków zakażeń wścieklizną u ludzi, zwiększanie liczby psów i kotów szczepionych przeciw wściekliźnie, to szansa na uratowanie życia tysięcy ludzi w przyszłości.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o szczepieniach ochronnych zwierząt.

Poproś swojego lekarza weterynarii o dobór właściwego programu szczepień dla twojego zwierzaka. Ty i Twój lekarz jesteście kluczowymi partnerami w globalnej walce przeciwko wściekliźnie poprzez zapewnienie regularnych szczepień. Pamiętaj, że zgodnie z Ust. z dn. 11.03.2004 O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69,atr.56) obowiązkowi szczepienia podlegają psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia.

Jaka jest rola Merial w zwalczaniu wścieklizny?

Od dziesięcioleci, Merial jest uznanym partnerem w zwalczaniu wścieklizny na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, wspierającym lekarzy weterynarii oraz organizacje zdrowia. Merial, jako lider w segmencie szczepionek przeciwko wściekliźnie, jest zaangażowany w globalne działania zmierzające do zwalczania wścieklizny. Merial wierzy w ścisłą współpracę z lekarzami weterynarii, właścicielami zwierząt domowych, organizacji rządowych i pozarządowych, służby zdrowia i innych zainteresowanych stron na całym świecie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Filarem aktywności firmy Merial jest połączenie sił w celu kontroli i eliminacji wścieklizny i ochronie życia.

SZCZEPIĄC SWOJE ZWIERZĘ, CHRONISZ WŁASNE ZDROWIE.

Piśmiennictwo:

  1. rabiesalliance.org/rabies/what-is-rabies-and-frequently-askedquestions/ what-is-rabies [wersja 29/06/2016

 

Warszawa, 20 września 2016 –autor: Laskowska, Marta AH/PL

Informacje o spółce Merial:
Merial jest jedną z największych i najbardziej innowacyjnych firm na świecie, zajmujących się zdrowiem zwierząt, zapewniającą wszechstronną ofertę produktów służących poprawie zdrowia i samopoczucia wielu gatunków zwierząt. Spółka Merial zatrudnia 6 500 osób i działa w ponad 150 krajach na całym świecie. Spółka Merial należy do Grupy Sanofi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.merial.com

Inf. nadesłane przez:

Anna Ciecierska  Account Manager

 

źródło zdjęcia: https://www.google.pl/

Komentarze
Wczytywanie...